Přeprava kriticky nemocných pacientů z jedné země do druhé. Zajišťování plicních ventilátorů, chirurgických roušek a zdravotnického personálu pro nemocnice, které je potřebují. Přeprava stovek lidí, kteří uvízli v zahraničí z důvodu náhlého zavření hranic, zpět domů.
To jsou jen některé z hlavních problémů, kterým mnoho zemí muselo čelit po vypuknutí pandemie COVID-19.
Evropské země reagovaly na tuto nebývalou krizi mimořádnou vzájemnou solidaritou s podporou Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC), které je součástí mechanismu civilní obrany EU se sídlem v Bruselu.
Toto jsou příběhy neuvěřitelně oddaných pracovníků civilní ochrany, kteří pomáhali lidem v jiných evropských zemích, a jejich protějšků v ERCC, kteří toto úsilí v oblasti solidarity koordinovali z Bruselu.
Přečtěte si, jak společně chráníme Evropu!

Belgický zdravotnický personál pomáhá slovenské nemocnici čelit nouzové situaci v souvislosti s onemocněním COVID-19
Pracovnice Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) Sien Vanlommelová a vedoucí lékařského týmu Vanessa Debreyneová neúnavně pracovaly, když se Slovensko potýkalo s nárůstem počtu případů onemocnění COVID-19. Belgický lékařský tým pomohl zmírnit nápor na přepracované lékaře a zdravotní sestry v této zemi.

Maďarské nemocnice přijímají pacienty s onemocněním COVID-19 z Rumunska
Lékař Gergely Nagy a pracovník Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) Cristian Iacob věděli, že provádí mimořádně citlivou operaci. Koordinovali přesun 44 vážně nemocných pacientů s onemocněním COVID-19 z Rumunska do Maďarska, aby zajistili jejich léčbu.

Slovinsko pomáhá balkánským zemím čelit nouzové situaci související s onemocněním COVID-19
Kosovo potřebovalo naléhavou pomoc: v zemi chyběly osobní ochranné prostředky, zatímco se COVID-19 dále šířil. Slovinský pracovník civilní ochrany Borut Horvat a pracovnice Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) EU Eléonore Colinová pomohli reagovat velmi rychle.

EU pomáhá Španělsku s návratem občanů EU domů
Stovky občanů EU se nemohly vrátit domů po náhlém uzavření hranic, k němuž došlo po vypuknutí pandemie onemocnění COVID-19. Bibiana Andujarová, koordinátorka civilní ochrany ve Španělsku, a Alfonso Lozano, pracovník Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC), pracovali od rána do večera na zajištění jejich návratu.

Poskytnutí ochranných prostředků proti onemocnění COVID-19 Severní Makedonii
Severní Makedonie potřebovala osobní ochranné prostředky pro zabránění šíření onemocnění COVID-19. Koordinátorka civilní ochrany Iva Brejzová spolu s pracovníkem Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) Romanem Franclem zajistili, aby se pomoc z České republiky do této země dostala co nejrychleji.

Ventilátory ze švédského skladu EU zachraňují životy pacientů s onemocněním COVID-19 v Lotyšsku
V Lotyšsku docházely plicní ventilátory pro záchranu životů těžce nemocných pacientů s onemocněním COVID-19. V době, kdy žádná země EU neměla kapacitu tyto prostředky poskytnout, pracovník Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) Johannes Vara dokázal zkoordinovat dodávku potřebných ventilátorů ze skladu EU, který se nacházel ve Švédsku.
Když ve zdravotnictví nastane mimořádná situace, EU přispěchá na pomoc

ERCC je srdcem mechanismu civilní ochrany EU. Koordinuje poskytování pomoci zemím postiženým katastrofami a v rámci tohoto mechanismu zajišťuje rychlou podporu z 27 zemí EU a 6 dalších zúčastněných států.
Tým ERCC pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a poskytuje pomoc zemím EU i mimo EU na žádost podanou jejich vládou, OSN nebo jinou mezinárodní organizací.
Toto koordinační úsilí zkracuje čas a snižuje vyžadované zdroje, a protože funguje jako ústřední místo pro zemi, která potřebuje pomoc, čímž zajišťuje hladkou a účinnou realizaci příslušné operace. ERCC současně zajišťuje, aby poskytnutá podpora naplňovala konkrétní potřeby lidí zasažených pohromou.
ERCC spolupracuje přímo s orgány civilní ochrany v dotčených zemích a financuje přesun záchranných týmů a materiální pomoci.
Toolkit
Tato kampaň vyzdvihuje práci místních pracovníků civilní ochrany v různých zemích EU i jejich protějšků, kteří spolupracují se Střediskem pro koordinaci odezvy na mimořádné události EU (ERCC).
Sdílením příběhů těchto neuvěřitelně oddaných pracovníků civilní ochrany a krizových pracovníků v kontextu pandemie Covid-19 si tato kampaň klade za cíl propagovat klíčovou roli ERCC při řešení krizí ve zdravotnictví a dalších katastrof koordinací úsilí o solidaritu v zemích EU.