Mi ez?
A Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ (ERCC) az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusának központi eleme. Feladata koordinálni a katasztrófa sújtotta országokba küldött segítséget, például a segélyszállítmányokat, a szakértőket, a polgári védelmi csapatokat és a speciális felszereléseket.
A központ biztosítja a veszélyhelyzeti támogatás gyors megvalósítását, továbbá koordinációs központként tevékenykedik az európai uniós tagállamok, a további 10 részt vevő állam, az érintett ország, valamint a polgári védelmi és humanitárius szakértők között.
Az ERCC a hét minden napján, a nap huszonnégy órájában tevékenykedik. A nemzeti hatóságok vagy az ENSZ-tagok kérésére bármely olyan országnak segíteni tud az Európai Unión belül vagy kívül, amelyet jelentős katasztrófa sújtott.
Miért fontos ez?
Az ember által előidézett katasztrófákra és a természeti veszélyekre adott megfelelően koordinált válasz európai szinten segíthet elkerülni a megkettőzött segítségnyújtási erőfeszítéseket. Ugyanakkor azt is biztosítja, hogy a segítségnyújtás az érintettek igényeire legyen szabva.
A hozzájáruló országokra eső teher csökkentése érdekében a Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ közvetlenül kapcsolatba léphet a segítségre szoruló ország nemzeti polgárvédelmi hatóságaival. A központ továbbá pénzügyileg is támogathatja a polgárvédelmi csapatoknak és eszközöknek az érintett országba való eljuttatását.
EU Civil Protection Mechanism. 106 activations in 2022
A map of the world is shown, different types of crises are pinned on the map.
The EU flag followed by ‘European Union’ is at the right bottom.
Hogyan segítünk mi?
Polgári védelmi együttműködés és az Európai Unió veszélyhelyzeti reagálási kapacitásának a fejlesztése
A Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ teljes létszámú és megfelelően képesített személyzeti rendszerrel rendelkezik. A folyamatos jelenlét biztosítja a valós idejű nyomon követést és az azonnali reagálást, napszaktól függetlenül.
A központ kezeli az európai uniós tagállamok és a többi részt vevő állam által előzetesen létrehozott segítségnyújtási csomagot, amelyet szükség esetén azonnal igénybe vehet.
Ezek az országok egy készenléti eszköztárba juttatják el az erőforrásokat, amely szükség esetén egy gyorsabb és koherensebb európai válaszlépésként igénybe vehető. A válaszlépés minőségét a minőségi kritériumok és a hitelesítési folyamat meghatározása biztosítják.
A központ azonosíthatja az esetleges hiányosságokat az európai segítségnyújtási intézkedések terén, ezenfelül pedig megoldásokat kínálhat a hiányosságok kiküszöbölésére az Európai Unió pénzügyi támogatásának felhasználásával.
Az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusának keretén belül a Bizottság pénzügyileg támogathatja a működési költségeket, beleértve a szállítási költségeket is. Ez lehetővé teszi a segítség kiszállítását az érintett országnak néhány órán belül; mindezt úgy, hogy ez alacsonyabb költségvetési nyomást gyakorol a segítségnyújtó országokra.
2022-ben a mechanizmust 106-szor aktiválták, a következő helyzetekre való reagálásként: (i) ukrajnai háború; (ii) vegetációtüzek Európában; (iii) Covid19 Európában és világszerte; és (iv) árvizek Pakisztánban.
A szállítmányoknak az érintett országokba való eljuttatása növeli az európai válaszreakció hatékonyságát.
2021-ben az Európai Unió továbbfejlesztett működési, analitikai, nyomonkövetési, információkezelési és kommunikációs képességekkel erősítette meg a központot.
Koordinációs platform a polgári védelem és a humanitárius segítségnyújtás érdekében
A Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ javítja a koordinációt a polgári védelmi és a humanitárius segítségnyújtási műveletek között. Közvetlen kapcsolatot tart fenn az uniós tagállamok polgári védelmi és humanitárius segítségnyújtási hatóságaival, amely lehetővé teszi a valós idejű információcserét.
A központ biztosítja a humanitárius segítségnyújtási és polgári védelmi szakértőkből álló koordinációs és felmérési csapatok kiküldését közös igényfelmérések végrehajtása céljából.
A válságelhárítási koordináció javítása európai szinten
A központ biztosítja az Európai Unió válaszlépéseinek intézményközi szinten való összehangolását és koherenciáját, miközben az Európai Külügyi Szolgálattal, a Tanáccsal és az uniós tagállamokkal való koordinációs mechanizmusokra összpontosít.
A szolidaritási klauzulára való hivatkozás esetén az ERCC központi, nonstop működő kapcsolattartási pontként is tevékenykedik. Veszélyhelyzeti kommunikációs és nyomonkövetési eszközöket biztosít a közös veszélyhelyzeti kommunikációs és tájékoztatási rendszeren (CECIS) keresztül, amely egy valós idejű információcserét lehetővé tevő, webes alapú riasztási és értesítési alkalmazás.
A műveletek koordinálása az ukrajnai háború során
Az ukrajnai orosz támadó háborúra adott válaszként az ERCC-nek az Európai Unió legnagyobb veszélyhelyzeti műveletét kellett koordinálnia az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusának létrejötte óta. A műveletek során az Európai Unió több millió veszélyhelyzeti segélycsomagot küldött Ukrajnának és az azt körülvevő régióknak.
A tengerszennyezésre adott válasz
Az Európai Unió létfontosságú szerepet játszik a tengerszennyezési veszélyhelyzetekre adott válaszreakciók terén. Az ERCC képes gyorsan mozgósítani az olajvisszanyerési eszközöket és szakértőket a részt vevő tagállamokból és az Európai Tengerészeti Biztonsági Ügynökségből (EMSA).
Tények és adatok
A központ leállás nélkül üzemel, és számos veszélyhelyzet kezelésére képes különböző időzónákban.
Javítja a koordinációt a brüsszeli székhelyű európai intézmények, az uniós tagállamok nemzeti hatóságai és a többi nemzetközi partner között.
2001 óta a központ több mint 700 esetben koordinálta a segítségnyújtást az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusának aktiválására adott válaszként.
Utoljára frissítve: 2023. szeptember 27.