Направо към основното съдържание
European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations
Fire fighters putting out a fire in a field.
© Европейски съюз, 2023 г.
Горски пожари

Какво представлява той?

Горските пожари са неконтролируеми пожари, които възникват в природата и често се влошават от климатичните условия. Дългите периоди на засушаване увеличават особено много риска от избухване на горски пожари, но огромно влияние оказват и други фактори като дъжд и вятър, растителност, разположението на терена и практиките за управление на горите.

2022 г. беше рекордна година с един от най-лошите сезони на горски пожари, регистрирани в ЕС. Горските пожари засегнаха сериозно и Северозападна Америка, Сибир, Южна Азия, както и много други региони по света. Бяха изгубени човешки животи, унищожен е поминъкът и са опожарени много хектари земя.

През 2023 г. ЕС подсили своя противопожарен парк в рамките на rescEU (самолети и хеликоптери за гасене на пожари), както и предислоцира стотици пожарникари за незабавна подкрепа. Досега през тази година Механизмът за гражданска защита на ЕС е задействан 7 пъти в отговор на горски пожари в Средиземноморието, Чили и Канада.

Защо е важен?

Очаква се рискът от пожари да се повиши допълнително поради изменението на климата. Сезонът все по-често ще се характеризира с мащабни пожари, които отнемат човешки животи и опожаряват площи, чието пълно възстановяване отнема повече време. Между 2007 г. и 2021 г. над 17 % от всички искания за помощ чрез Механизма за гражданска защита на ЕС са били в отговор на горски пожари.

Наскоро горските пожари се превърнаха в общоевропейски проблем. Въпреки че миналото лято Франция, Испания и Португалия бяха особено силно засегнати, големи пожари имаше и в Чехия, Германия, Гърция, Словения, наред с много други.

Общо 20 държави — членки на ЕС, са регистрирали повече опожарени площи от средните през 2022 г. Рискът от горски пожари се разшири до райони, които преди това не са били изложени на риск, и се премести далеч отвъд средиземноморския регион. Това причинява огромни социални, екологични, климатични и икономически загуби в цяла Европа.

През 2022 г. Координационният център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) насочи помощ към Чехия, Франция, Германия, Португалия, Словения и Албания, където на терен бяха изпратени 33 самолета, 8 хеликоптера и над 1500 пожарникари.

Освен това Службата за управление на извънредни ситуации (EMS) по програмата „Коперник“ изготвя редовно сателитни карти при поискване, за да помогне на националните органи да реагират на горските пожари. През същата година в рамките на програма „Коперник“ бяха изготвени 328 карти на райони, засегнати от горски пожари по целия свят.

През август както броят на пожарите, така и опожарената площ в ЕС до 2023 г. са вече над средното равнище.

Как помагаме?

Механизмът за гражданска защита на ЕС координира общоевропейската помощ и гарантира, че всички държави — членки на ЕС, и участващите държави в механизма получават навременна информация по време на кризи и извънредни ситуации. При задействането му от страна на която и да е държава по света механизмът гарантира бързо разполагане на ресурси и персонал, съобразени с нуждите на всяка извънредна ситуация.

В оперативното сърце на механизма е Координационният център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) на Европейската комисия. Центърът наблюдава рисковете от горски пожари и извънредните ситуации в цяла Европа, подкрепян от националните и европейските служби за мониторинг, като например Европейската информационна система за горските пожари (EFFIS).

2 response officers in dissussion while standing at a map on a table.
Координационен център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC)
© Европейски съюз, 2022 г. (фотограф: Pierre-Yves Jortay)

В началото на сезона на горските пожари всяка година центърът се свързва с националните органи на държавите — членки на ЕС, и на участващите държави. Целта е да се обменя информация за състоянието на дейностите по превенция, готовност и реагиране и да се поддържат тесни контакти с националните органи през целия сезон на горските пожари.

Когато националните ресурси за реагиране са претоварени поради интензивността на пожарите, държавите могат да задействат Механизма за гражданска защита на ЕС. Те могат да поискат координиран, бърз и ефективен международен отговор.

При възникване на пожари от такъв мащаб държавите членки и участващите държави в механизма редовно проявяват солидарност, като изпращат помощ под формата на самолети и хеликоптери за гасене на пожари, противопожарно оборудване и екипи.

Освен това в рамките на механизма може да се съфинансират транспортирането на помощта до засегнатия район, както и оперативните разходи.

Подготовка за сезона на горските пожари през 2023 г.

От 2019 г. насам Механизмът за гражданска защита на ЕС е подсилен с парка на rescEU — европейски резерв, който включва самолети и хеликоптери за гасене на пожари, финансиран на 100 % от ЕС. ЕС съфинансира също така разполагаемостта в режим на готовност на допълнителни способности за гасене на пожари от въздуха, за да се преодолеят потенциалните недостатъци при реагирането на пожари.

В допълнение към реагирането ЕС подкрепя и допълва усилията за превенция и готовност на тези държави, като се концентрира върху области, в които съвместният европейски подход е по-ефективен от отделните национални действия. Тези усилия включват оценки на риска за определяне на рисковете от бедствия в целия ЕС, насърчаване на научните изследвания за повишаване на устойчивостта на бедствия и укрепване на инструментите за ранно предупреждение.

Превенцията, готовността и реагирането вървят ръка за ръка, за да бъдат спасени човешки животи и да се ограничи по-нататъшното разпространение на пожарите. Наличието на опитни специалисти по пожарите, добре обучени пожарникари, технологии и други средства, които са на разположение близо до мястото на действие, са от изключително значение.

Националните и регионалните органи на тези държави управляват дейностите по предотвратяване, готовност и реагиране при пожари, а ЕС може да съфинансира и координира допълнителна подкрепа, когато е необходимо.

Операции през 2023 г.

Към 22 август Механизмът за гражданска защита на ЕС е бил задействан 7 пъти поради горски пожари:

В отговор ЕС изпрати 20 самолета за гасене на пожари и повече от 660 пожарникари за потушаване на пожарите в засегнатите държави. Имаме готовност да предоставим допълнителна помощ, ако бъде поискана такава.

Firefighters putting down a fire in a field.
Пожарникари от Франция напояват с вода тлеещия дълбок, мек мъх, покриващ старата бореална гора, докато се борят с горските пожари в провинция Квебек, Канада.
© Европейски съюз, 2023 г. (фотограф: P. McCabe)

Операции през 2022 г.

  1. От 17 юли до 26 юли 2022 г.
    Словения задейства механизма за гражданска защита на ЕС.

    ERCC мобилизира един самолет Canadair на rescEU от Хърватия, а 5 хеликоптера бяха изпратени от Австрия, Словакия, Сърбия и Хърватия.

    Румъния изпрати още 3 самолета за гасене на пожари, а от Хърватия беше изпратен 1 наземен екип за гасене на пожари.

  2. От 26 юли до 15 август 2022 г.
    Чехия задейства Механизма за гражданска защита на ЕС за борба с горските пожари

    Отговорът на ЕС включваше 2 rescEU Canadair от Италия, 2 rescEU Fire Boss от Швеция, 2 хеликоптера от Словакия и 1 хеликоптер от Полша.

    Словакия също предложи екип за подпомагане с резервоар за вода, използван за презареждане на хеликоптерите.

  3. от 9 август до 26 август 2022 г.
    Франция задейства Механизма за гражданска защита на ЕС

    ERCC мобилизира самолети за гасене на пожари в рамките на rescEU, които бяха приети от Швеция, Гърция и Италия.

    Франция също получи наземни противопожарни екипи от Полша, Германия, Австрия и Румъния.

  4. 19 август 2022 г.
    Португалия отправи искане за помощ за предварително позициониране на самолети

    Гърция предостави предварително 2 Canadair от резерва на ЕС за гражданска защита между 21 и 28 август поради високия риск.

    Самолетите се върнаха в Гърция на 29 август.

  5. 4 септември 2022 г.
    Германия задейства Механизма за гражданска защита на ЕС

    Отговорът на ЕС включваше 2 rescEU Canadair от Италия, които оперираха от 5 до 8 септември.

Повече от 200 пожарникари от България, Германия, Норвегия, Румъния,Финландия и Франция бяха разположени в Гърция, за да осигурят незабавна подкрепа на гръцките служби за първа помощ в случай на големи горски пожари.

Заедно с гръцката пожарна служба те проведоха обучения, упражнения и дейности за обмен на знания. Те участваха също така в няколко противопожарни интервенции. За щастие през сезона не е имало големи пожари.

Последна актуализация: 22/08/2023

Факти и цифри

Горските пожари засягат всички територии на Европейския съюз, от север на юг и от изток на запад

Дейностите по превенция, готовност и реагиране на горски пожари са тясно свързани

При поискване Механизмът за гражданска защита на ЕС помага за координиране на бърза подкрепа при горски пожари

Противопожарният парк на rescEU повишава способността на ЕС за готовност и реагиране при горски пожари

Изтегляния

30 MАЙ 2023 Г.
EU preparing for the 2023 wildfire season