Ugrás a fő tartalomra
European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations
Fire fighters putting out a fire in a field.
© Európai Unió, 2023
Vegetációtüzek

Mi ez?

A vegetációtüzek kontrollálatlan tüzek a természetben, amelyeket az éghajlati körülmények gyakran még súlyosabbá tesznek. A hosszú száraz időszakok jelentősen növelik a vegetációtüzek kockázatát, azonban más tényezőknek is nagy hatása van erre, például az esőnek és a szélnek, a növényzetnek, a terepviszonyoknak és az erdőkezelési gyakorlatoknak.

A 2022-es év rekordnak számított, mivel ez volt az Európai Unió egyik legrosszabb éve a vegetációtüzek tekintetében. A vegetációtüzek súlyosan érintették Északnyugat-Amerikát, Szibériát, Dél-Ázsiát, valamint számos más régiót is a világon. Rengetegen életüket vesztették, sokak megélhetése tönkrement és számos hektárnyi termőföld leégett.

2023-ra az Európai Unió megerősítette a rescEU tűzoltó flottáját (tűzoltó repülőgépekkel és helikopterekkel), valamint több száz tűzoltót helyezett át új bevetési területekre az azonnali reagálás érdekében. Ebben az évben eddig 7 alkalommal aktiválták az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát vegetációtüzekkel kapcsolatosan a mediterrán térségben, Chilében és Kanadában.

Miért fontos ez?

A vegetációtüzek kockázata várhatóan egyre nagyobb lesz az éghajlatváltozás miatt. Az évszakokat egyre inkább óriási tűzesetek fogják jellemezni, amelyek emberek életébe kerülnek és földterületeket perzselnek fel, amelyeknek sok időre lesz szükségük a teljes helyreálláshoz. 2007 és 2021 között az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusán keresztül érkezett segélykérések több mint 17%-a vegetációtüzekkel volt kapcsolatos.

A vegetációtüzek az elmúlt években páneurópai problémává váltak. Bár Franciaországot, Spanyolországot és Portugáliát rendkívül jelentős vegetációtüzek sújtották az elmúlt nyáron, súlyos vegetációtüzek voltak többek között Csehországban, Németországban és Szlovéniában is.

Összességében 2022-ben 20 uniós tagállam jelentette be, hogy az átlagosnál több földterületét sújtották a vegetációtüzek. A vegetációtüzek kockázata továbbá korábban nem érintett területekre is kiterjedt, jóval a mediterrán térségen túl. Ez súlyos társadalmi, környezeti, éghajlati és gazdasági veszteségeket okoz Európa-szerte.

2022-ben az Európai Unió Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja (ERCC) segítséget küldött Csehországba, Franciaországba, Németországba, Portugáliába, Szlovéniába és Albániába: ez 33 repülőgépet és 8 helikoptert, valamint 1500 tűzoltót ölelt fel.

Ezenkívül a Kopernikusz veszélyhelyzet-kezelési szolgálat (EMS) szükség szerint rendszeresen műholdas térképeket készít, ezáltal segítve a nemzeti hatóságokat a vegetációtüzek kioltásában. Ugyanebben az évben a Kopernikusz szolgálat 328 térképet készített a vegetációtüzek által érintett területekről szerte a világon.

2023 augusztusára a vegetációtüzek száma és az Európai Unió leégett földterületeinek száma is meghaladja az átlagos értékeket.

Hogyan segítünk mi?

Az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa koordinálja a páneurópai segítségnyújtást, valamint garantálja, hogy az összes uniós tagállam és a mechanizmusban részt vevő állam valós idejű információkat kapjon válság- és veszélyhelyzetekben. Ha a világon bármely ország aktiválja, a mechanizmus garantálja az erőforrások és a személyzet gyors kiküldését, amelyek az egyes veszélyhelyzetekhez kapcsolódó igények szerint személyre szabottak.

A mechanizmus működésének központját az Európai Bizottság Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja (ERCC) jelenti. A központ Európa-szerte nyomon követi a vegetációtüzek és más veszélyhelyzetek bekövetkeztének kockázatát; a központot olyan nemzeti és európai nyomonkövetési szolgáltatások támogatják, mint például az európai erdőtűz-információs rendszer (EFFIS).

2 response officers in dissussion while standing at a map on a table.
Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ (ERCC)
© Európai Unió, 2022 (fénykép: Pierre-Yves Jortay)

A vegetációtüzek időszakának kezdetekor a központ kapcsolatba lép az uniós tagállamok nemzeti hatóságaival és a részt vevő államokkal. A cél az információcsere a megelőzési, felkészültségi és reagálási intézkedésekkel kapcsolatban, valamint a központ a teljes vegetációtűz időszaka alatt szoros kapcsolatot tart fenn a nemzeti hatóságokkal.

Amikor a tűz intenzitása meghaladja a nemzeti veszélyhelyzet-kezelési erőforrásokat, az országok aktiválhatják az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát. Koordinált, gyors és hatékony nemzetközi segítséget kérhetnek.

Nagy erősségű tűzesetekkor a tagállamok és a mechanizmusban részt vevő országok támogatást nyújtanak azáltal, hogy segítséget küldenek, például tűzoltó repülőgépeket, helikoptereket, valamint tűzoltó felszereléseket és csapatokat.

Emellett a mechanizmus keretén belül lehetőség van az érintett területeknek nyújtott segítség szállítási költségének és a működési költségeknek a társfinanszírozására.

A vegetációtűz 2023-as időszakára való felkészülés

2019-től kezdve az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa kiegészült a rescEU flottájával, amely egy tűzoltó repülőgépeket és helikoptereket tartalmazó tartalékrendszer, amelyet teljes mértékben az Európai Unió finanszíroz. Az Európai Unió emellett társfinanszírozza további légi tűzoltó kapacitások készenléti rendelkezésre állását is, ezáltal kezelve a tűzoltásokkor felmerülő esetleges hiányokat.

A reagáláson kívül az Európai Unió támogatja és elősegíti ezen tagállamok megelőzési és felkészültségi erőfeszítéseit azokra a területekre összpontosítva, amelyek esetében a közös európai megközelítés hatékonyabb lehet, mint a különálló nemzeti intézkedések. Ebbe beletartozik a kockázatelemzés az Európai Uniót érintő katasztrófakockázatok felmérése céljából, a katasztrófákkal szembeni ellenálló képességet fejlesztő kutatások támogatása és a korai előrejelző rendszerek megerősítése.

A megelőzés, a felkészültség és a reagálás együttesen emberi életeket menthet és megakadályozhatja a tüzek továbbterjedését. A tapasztalt vegetációtűz-szakértők, a jól képzett tűzoltók, a megfelelő technológiák és egyéb eszközök megléte a beavatkozási terület közelében rengeteget számít.

Miközben ezen államok nemzeti és regionális hatóságai gondoskodnak a vegetációtüzek megelőzéséről, valamint a felkészültségi és reagálási intézkedésekről, az Európai Unió szükség szerint további támogatásokat társfinanszírozhat és koordinálhat.

Bevetések 2023-ban

Augusztus 22-ig az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát 7 alkalommal aktiválták vegetációtüzekkel kapcsolatban:

Válaszlépésként az Európai Unió 20 tűzoltó repülőgépet és több mint 660 tűzoltót küldött a tüzek kioltására az érintett országokba. Szükség esetén készen állunk további segítségnyújtást biztosítani.

Firefighters putting down a fire in a field.
Franciaországi tűzoltók vízzel locsolják a tajgát borító, intenzíven füstölgő, puha mohát, miközben a kanadai Quebec régióban tomboló vegetációtüzekkel küzdenek.
© Európai Unió, 2023 (fénykép: P. McCabe)

Bevetések 2022-ben

  1. 2022. július 17–26.
    Szlovénia aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát.

    Az ERCC mozgósított egy rescEU Canadair típusú repülőgépet Horvátországból, valamint 5 helikoptert küldött Ausztriából, Horvátországból,  Szerbiából és Szlovákiából.

    Románia 3 további tűzoltó repülőgépet küldött, valamint Horvátországból is mozgósítottak egy földi tűzoltó csapatot.

  2. 2022. július 26. – augusztus 15.
    Csehország aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát a vegetációtüzek elleni küzdelem során

    Az Európai Unió válaszlépésként küldött 2 rescEU Canadair típusú repülőgépet Olaszországból, 2 rescEU Fire Boss típusú repülőgépet Svédországból, 2 helikoptert Szlovákiából és 1 helikoptert Lengyelországból.

    Szlovákia emellett egy víztartállyal felszerelt támogatási csapatot is felajánlott, akik a helikopterek újratöltéséért voltak felelősek.

  3. 2022. augusztus 9–26.
    Franciaország aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát

    Az ERCC mozgósította a Svédországban, Görögországban és Olaszországban állomásozó rescEU tűzoltó repülőgépeket.

    Franciaországba emellett Lengyelországból, Németországból, Ausztriából és Romániából és érkeztek földi tűzoltó csapatok.

  4. 2022. augusztus 19.
    Portugália segélykérést nyújtott be, amely repülőgépek előzetes mozgósítását érintette

    Görögország a magas kockázatra hivatkozva augusztus 21. és 28. között előzetesen mozgósított 2 Canadair típusú repülőgépet az európai polgári védelmi eszköztárból.

    A repülőgépek augusztus 29-én visszatértek Görögországba.

  5. 2022. szeptember 4.
    Németország aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát

    Az Európai Unió válaszlépésként küldött 2 rescEU Canadair típusú repülőgépet Olaszországból, amelyek szeptember 5. és 8. között üzemeltek.

Több mint 200 tűzoltót mozgósítottak előzetesen Bulgáriából, Finnországból, Franciaországból, Németországból, Norvégiából és Romániából Görögországba, hogy egy esetleges nagy kiterjedésű vegetációtűz esetén azonnali támogatást nyújthassanak a görögországi elsődleges beavatkozóknak.

A görögországi tűzoltókkal közösen képzéseken, gyakorlatokon és ismeretterjesztő tevékenységeken vettek részt. Emellett több tűzoltásnál is segédkeztek. Szerencsére ebben az időszakban nem történt súlyos tűzeset.

Utoljára frissítve: 2023. augusztus 22.

Tények és adatok

A vegetációtüzek az Európai Unió teljes területét érintik, északtól délig és kelettől nyugatig

A vegetációtüzek megelőzésére, illetve az azokra való felkészülésre és reagálásra tett erőfeszítések szoros kapcsolatban vannak egymással

Kérés esetén az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa segít a vegetációtüzek leküzdésére irányuló gyors intézkedések koordinálásában

A rescEU tűzoltó flottája javítja az Európai Unió vegetációtüzekre való felkészültségi és reagálási kapacitását

Letöltések

2023. MÁJUS 30.
EU preparing for the 2023 wildfire season