V týchto bezprecedentných časoch je lepidlom, ktoré nás Európanov drží pohromade, európska solidarita. Európska únia aktívne podporuje tieto činy solidarity medzi členskými štátmi EÚ a na celom svete a koordinuje nasadenie pohotovostných tímov a prepravu vybavenia prostredníctvom Mechanizmu Civilnej Ochrany EÚ.
Aby sa zabezpečila lepšia odpoveď na budúce výzvy, v apríli 2021 nové právne predpisy o Civilnej Ochrane EÚ umožnia rýchlejšie a efektívnejšie operácie európskej solidarity. Táto legislatíva poskytne EÚ ďalšie kapacity na reagovanie na nové riziká v Európe a vo svete.
Dozviete sa viac o tom, ako EÚ a Slovensko pracujú ruka v ruke s reakciou na mimoriadne situácie:
Zo Slovenska do Talianska – COVID-19
Na začiatku pandémie COVID-19 bolo Taliansko medzi európskymi národmi, ktoré boli ťažko postihnuté, a v niektorých regiónoch boli nemocnice ohromené kvôli starostlivosti o vysoký počet pacientov s COVID-19.
Na podporu Talianska pri zvládaní pandémie zaslalo Slovensko rozhodujúci zdravotnícky materiál vrátane lekárskych masiek a hygienických súprav s dezinfekčným prostriedkom.
To bolo možné vďaka Civilnej Ochrane EÚ.
Zo Slovenska do Libanonu – Explózia v Bejrúte
Po tragickom výbuchu v Bejrúte v auguste 2020 prišlo o život viac ako 200 osôb a viac ako 6 000 bolo zranených. Európsky mechanizmus civilnej ochrany koordinoval bezprecedentnú okamžitú reakciu 17 členských štátov EÚ, Nórska a Turecka a spolu s finančnou pomocou poskytli zdravotnícky materiál a vybavenie, pohotovostné zdravotné súpravy, vozidlá, potraviny a prístrešie.
Slovensko vyslalo záchranné tímy spolu s tonami humanitárnych zásob a lekárskeho vybavenia.
To bolo možné vďaka Civilnej Ochrane EÚ.
Zo Slovenska do Albánska
V roku 2019 zasiahli Albánsko dve zemetrasenia.
Silné zemetrasenie o sile 6,4 stupňa z novembra 2019 bolo jedným z najsmrteľnejších zemetrasení, ktoré zasiahlo Albánsko a vyžiadalo si mnoho obetí na životoch a tisíce zranených, čo spôsobilo veľké ničenie, ktoré ohromilo schopnosť krajiny reagovať.
Na základe žiadosti o pomoc Mechanizmus Civilnej Ochrany EÚ koordinoval reakciu 13 krajín pri poskytovaní okamžitej podpory krajine západného Balkánu zasielaním vybavenia pre núdzové prístrešky, ohrievače, vodné čerpadlá, generátory energie a personál.
Slovensko dodalo generátory energie, stany, spacáky a lekárničky koordinované a financované EÚ.
To bolo možné vďaka Civilnej Ochrane EÚ.
Zo Slovenska do Chorvátska – Zemetrasenie
V decembri 2020 zasiahlo Chorvátsko ničivé zemetrasenie o sile 6,4 stupňa. Tomuto veľkému zemetraseniu predchádzali ďalšie otrasy a bolo ním najsilnejšie zemetrasenie zaznamenané za posledné roky.
Škody boli rozsiahle: zranenia desiatok ľudí s odsúdeniahodnými smrteľnými následkami a poškodenie budov a infraštruktúry vrátane zdravotníckych zariadení a státisíce Chorvátov zostali bez prúdu.
Rakúsko, Bulharsko, Česko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Turecko mobilizovali okamžitú pomoc v rámci koordinácie európskeho Mechanizmu Civilnej Ochrany.
Slovensko reagovalo zaslaním spacákov a elektrických ohrievačov na pomoc osobám v núdzi.
To bolo možné vďaka Civilnej Ochrane EÚ.
#EUActsTogether