Versenyfutás volt az idővel, ahol sok nehézséggel kellett megküzdeni, de a Veszélyhelyzet-kezelési Koordinációs Központ támogatásával Magyarország sikeresen oldotta meg a feladatot. Több mint 40, kritikus állapotú koronavírusos beteget szállítottak át kezelésre két magyarországi kórházba, amikor az egészségügyi ellátórendszer túlterheltsége miatt Romániában erre már nem volt lehetőség.
A koronavírusos megbetegedések soha nem látott mértékű megugrása következtében Romániának nem maradt kapacitása arra, hogy minden kritikus állapotban lévő betegét ellássa.
Románia egészségügyi rendszere nehezen birkózott meg a rá nehezedő nyomással, ezért 2021 novemberében 44 súlyos, illetve kritikus állapotú koronavírusos beteget szállítottak át két magyarországi kórházba, hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessenek.
A műveletet a brüsszeli székhelyű Veszélyhelyzet-kezelési Koordinációs Központ (ERCC) irányította. Az ERCC feladata, hogy koordinálja a 27 uniós tagállamból és további 6, az uniós polgári védelmi mechanizmusban résztvevő harmadik országból, érkező segítséget.
Az ERCC megszervezi a szükséges segítséget majd koordinálja annak célba juttatását a válsághelyzetekkel – például egészségügyi vészhelyzetekkel és természeti csapásokkal – küzdő országok számára. Magyarország és Románia egyaránt fontos szerepet játszik ebben az együttműködésben.
Cristian Iacob, az EU polgári védelmi tisztviselője hisz abban, hogy a szolidaritás alapja a kölcsönösség, ezért ő és csapata azonnal válaszolt Románia segélykérésére.
„A világjárvány kezdete óta Románia más országoknak segített oly módon, hogy orvosi csapatokat küldött az EU-n belülre és kívülre” – mondja Iacob, aki már 10 éve dolgozik az ERCC-ben.
„Ebben az esetben Romániának volt szüksége támogatásra, és ez a támogatás azonnal meg is érkezett, mert a többi ország tisztában volt vele, hogy ha segítséget kértek, az ottani helyzet bizonyára nagyon súlyos.”

Hathatós segítség
A segítséget két magyarországi kórház biztosította Debrecenben és Szegeden.
Alig több mint egy évvel korábban, 2020 áprilisában és májusában, amikor az országok lezárták határaikat, hogy korlátozzák a járvány terjedését, Magyarország az ERCC-n keresztül kapott segítséget 2 légijárat megszervezéséhez, hogy külföldön rekedt állampolgárai hazajussanak. Most rajta volt a sor, hogy az uniós polgári védelmi mechanizmus keretein belül segítsen egy másik országnak.
Debrecenben Dr. Nagy Gergely 11 kritikus és 15 súlyos állapotú romániai beteg kórházi felvételét és kezelését koordinálta.
Dr. Nagy Gergely a koronavírusos esetek kezelésében is jártas sürgősségi szakorvosként nem rettent vissza a feladattól.
„A határon túli betegek ellátása néhány tekintetben új kihívások elé állított bennünket” – mondja. „Szerencsére azonban a rendelkezésre álló infrastruktúránkat és az érvényben lévő eljárásokat csak kis mértékben kellett módosítanunk."
Ezzel szemben a betegek határon történő átszállítása rendkívül bonyolult feladat volt. Ez csak a két ország közötti szoros együttműködésnek köszönhetően és az ERCC támogatásával valósulhatott meg zökkenőmentesen.

Minden a csapatmunkáról szól
E hatékony mechanizmus hátterében, az ERCC-ben az EU polgári védelmi tisztviselői éjjel-nappal dolgoztak, hogy elhárítsák a művelet végrehajtása közben felmerülő logisztikai és egészségügyi akadályokat.
A súlyos állapotú betegeket olyan országból kellett átszállítani, amely nem része a schengeni övezetnek, ezért a határátkelés körülményes és lassú volt.
A betegeknek állandó orvosi felügyeletre volt szükségük, és a szállításukat tovább nehezítette, hogy azt repülővel kellett megoldani. A művelet valamennyi résztvevője tisztában volt vele, hogy az átszállítás során felmerülő minden késlekedés a betegek életét veszélyeztetné.
“Ebben a műveletben az idő kritikus tényező volt, mert ezek az emberek szenvedtek, és súlyos légzési nehézségeik voltak” - idézi fel Iacob.
A COVID-19 világjárvány nem az egyetlen olyan vészhelyzet, amelynek során Cristian Iacobnak és csapatának a lehető leggyorsabban kellett cselekednie az emberi életek megóvása érdekében.
„A földrengések és a természeti katasztrófák során megtanultuk, hogy minden perc számít. A mi munkánkat sosem lehet elég gyorsan végezni. A lényeg: a hatékonyság és a csapatmunka."
Dr. Nagy Gergely szerint egy ilyen nagy odafigyelést igénylő és összetett feladat során tanúsított együttműködés az országok között minden bizonnyal jó példával szolgál majd, ha súlyos betegeket kell egyik országból a másikba szállítani egy jövőbeni egészségügyi vészhelyzet során.
„Felbecsülhetetlen tapasztalatot szereztünk” – mondja.
