EU mehanizem civilne zaščite združuje evropske gasilce, analitike za poplave, strokovnjake za nevarnost požarov v naravi, uradnike za civilno zaščito in druge. Skupaj sodelujejo pri predvidevanju in pripravi na nesreče, da se lahko nanje hitro odzovejo, opozorijo lokalno prebivalstvo na nevarnost in zagotovijo neprekinjeno delovanje organov civilne zaščite.
- Kako je Avstrija pomagala Sloveniji pri gašenju gozdnih požarov
Avstrijski pilot Josef Samonig je s pomočjo podatkov EU strokovnjaka za nevarnost požarov v naravi Jesúsa San-Miguel-Ayanza pomagal pri gašenju požarov v Sloveniji julija 2022.
- Kako so italijanski piloti priskočili na pomoč pri zaustavljanju požarov v Nemčiji
Italijanski pilot Martino Franchini je s pomočjo satelitskih podatkov EU strokovnjaka Jesúsa San-Miguela-Ayanza preprečil širjenje gozdnih požarov v nemškem narodnem parku Harz.
- Kako je Grčija pomagala Portugalski pri reševanju požara
Grški pilot Stefanos Karpetis se je bil po zaslugi EU strokovnjaka za nevarnost požarov v naravi Jesúsa San-Miguel-Ayanza pripravljen hitro odzvati na gozdne požare na Portugalskem leta 2022.
- Kako so hrvaški gasilci pomagali Sloveniji pogasiti plamene
Hrvaški gasilec Igor Mindoljević je pri gašenju požarov v Sloveniji leta 2022 uporabil podatke iz Evropskega informacijskega sistema za gozdne požare.
Kako so EU strokovnjaki pomagali Pakistanu okrevati po hudih poplavah
Ko so leta 2022 Pakistan prizadele uničujoče poplave, je Peter Salamon – koordinator EU službe za upravljanje z izrednimi razmerami Copernicus – s satelitskimi podatki pomagal delavcem na terenu.
Finski strokovnjak za logistiko Juuso Nummela je s pomočjo teh podatkov zagotovil, da je sanitarna in medicinska pomoč prispela tja, kjer so jo najbolj potrebovali.
Danski major civilne obrambe Erik Breum-Christensen je uporabil Salamonove poplavne zemljevide za iskanje najvarnejših mest za namestitev modulov za prečiščevanje vode.
Kako so EU strokovnjaki pomagali Madagaskarju pri obvladovanju tropskih neviht
Mirana R'Abel, s strani EU financirana strokovnjakinja za izobraževanje o nevarnosti nesreč, je šolarje poučila o nevarnostih, ki jih prinašajo tropske nevihte, in jim pomagala ostati na varnem med slabim vremenom. Zahvaljujoč temu so se EU strokovnjaki, ki so se leta 2022 odzvali na krizo, lahko osredotočili na pomoč tistim, ki so jo potrebovali.
Alain Biasci – francoski častnik za civilno varnost – je analiziral nevarnosti in poskrbel, da so lahko zdravstveni in sanitarni strokovnjaki, ki so se na krizo odzvali, varno opravljali svoje delo.
Erie Braakhekke – nizozemska strokovnjakinja s področja vedenjskih znanosti – je poskrbela, da je njena raznolika ekipa učinkovito sodelovala.
Kako EU rešuje izredne razmere, povezane s podnebjem?
Vsako leto smo priča strašanskim podnebnim nesrečam – požarom, poplavam, nevihtam in vročinskim valom. Ko države v Evropi in svetu bremenijo izredne razmere, povezane s podnebjem, lahko zaprosijo za pomoč prek EU mehanizma civilne zaščite.
Takrat se vključi Koordinacijski center za odzivanje na nesreče (ERCC). ERCC je v jedru odzivanja EU na nesreče. V okviru mehanizma deluje kot koordinacijsko središče med vsemi državami (27 držav EU in 10 sodelujočih držav), prizadeto državo ter strokovnjaki za civilno zaščito in humanitarno pomoč. ERCC deluje 24 ur na dan, 7 dni v tednu in zagotavlja hitro posredovanje pomoči v nujnih primerih.
Poleg tega se EU pripravlja na ekstremne vremenske pojave s satelitskim kartiranjem in modeliranjem, izvajanjem usposabljanj, ustvarjanjem rezerv za nujne primere, vlaganjem v pripravljenost na nesreče in še veliko več.
Da bi se bolje pripravili na negotovo prihodnost, ki jo prinašajo podnebne spremembe, je EU pred kratkim sprejela tudi 5 ciljev za odpornost na nesreče. Njihov namen je izboljšati zmogljivost EU, njenih držav članic in sodelujočih držav v okviru EU mehanizma civilne zaščite za predvidevanje in obvladovanje posledic prihodnjih večjih nesreč in izrednih razmer.
