Mi ez?
Az Európai Bizottság továbbfejlesztette az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát, és létrehozta a rescEU-tartalékot, hogy további védelmet biztosítson az állampolgároknak és kezelje az új kockázatokat.
A rescEU-t az európai kapacitások tartalékaként hozták létre, és teljes mértékben az Európai Unió finanszírozza. A tartalék többek között a következőket foglalja magában: tűzoltó repülőgépekből és helikopterekből álló flotta, egy egészségügyi evakuáló repülőgép, valamint egészségügyi veszélyhelyzetekkor használható egészségügyi készletek és mobil kórházak.
A rescEU-tartalék emellett menedékhelyeket, szállítási és logisztikai eszközöket, valamint energiaellátó eszközöket is tartalmaz.
A tartalékokat emellett folyamatosan bővítik, hogy képes legyen a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris (CBRN) fenyegetésekre való reagálásra is. Ebbe beletartoznak a fertőtlenítési és észlelési eszközök, valamint a CBRN egészségügyi ellenintézkedési tartalékai is.
Miért fontos ez?
Az Európai Unió kulcsfontosságú szerepet játszik az Európán belüli és azon kívüli katasztrófákra való reagálás koordinálásában. Az elmúlt években Európa minden régióját sújtották katasztrófák, amelyek több száz emberéletet követeltek, valamint több milliárd eurónyi kárt okoztak az infrastruktúrában és a környezetben.
A járványok, a villámárvizek, a viharok, az erdőtüzek, a földrengések és az ember által előidézett katasztrófák folyamatos nyomást helyeznek az országok reagálási kapacitására. Emellett a biztonsági aggályok is összetettebbé váltak, a jövőben pedig várhatóan az éghajlatváltozás is súlyosbítani fogja a katasztrófák hatását.
Az Európai kontinensen folyó konfliktusok, a szélsőséges időjárási körülmények és az új fenyegetések, mint például a Covid19-járvány túl nagy kihívást jelentenek a tagállamokra nézve, akik nem tudnak segíteni egymáson, főleg akkor, ha több országnak egyidejűleg ugyanazzal a válsághelyzettel kell szembenéznie.
Ilyen esetekben, amikor a tagállamoknak segítségre van szükségük ahhoz, hogy megfelelően reagálhassanak a válsághelyzetekre, az Európai Unió egy további védelmi réteget biztosít. A rescEU-tartalék révén az Európai Unió gyorsabb és átfogóbb válaszlépéseket képes végrehajtani.
Hogyan segítünk mi?
Vészhelyzet esetén bármely ország kérhet segítséget az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül.
Az aktiválást követően az Európai Unió segítséget küld az uniós tagállamokból és a 10 részt vevő államból a Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ által.
A rescEU-tartalékot 2019-ben hozták létre egy kiegészítő védelmi rétegként, amely még hatékonyabb reagálást biztosít a katasztrófahelyzetekben.
Ukrajnai háború
Oroszország ukrajnai támadó háborúját, valamint az Ukrajnában és a régióban tartózkodó emberek ehhez kapcsolódó egészségügyi ellátásra irányuló igényeit követően az Európai Unió mozgósította az egészségügyi evakuációs szolgáltatásait, valamint a rescEU tartalékában lévő egészségügyi/CBRN, energiaellátási és menedékhelyi készleteit, amelyek különböző helyeken találhatók az Európai Unión belül.
A rescEU segélycsomagjai többek között a következő egészségügyi felszereléseket tartalmazzák: (i) lélegeztetőgépek, (ii) infúziós pumpák, (iii) betegfigyelő rendszerek, (iv) maszkok és köpenyek, (v) ultrahangos berendezések, (vi) oxigénkoncentrátorok, (vii) ellenanyagok, (viii) kálium-jodid-tabletták, (ix) fertőtlenítő felszerelések, (x) gázmaszkok, (xi) vegyi anyagok észlelésére alkalmas berendezések stb.
Emellett áramfejlesztőket is tartalmaz, amelyek segítenek az ukrajnai emberek mindennapos szükségleteit kielégíteni, a több ezer menedékhely pedig számos ember befogadására alkalmas a régióban.
Ez a legnagyobb és legösszetettebb európai uniós polgári védelmi intézkedés a mechanizmus 2001-es létrejötte óta. A támogatás az európai országok által biztosított segítségnyújtást egészíti ki, a koordinálása pedig az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusa keretén belül zajlik.
Az Európai Unió vegetációtüzekkel szembeni reagálóképességének megerősítése érdekében a Bizottság finanszírozza a rescEU készenléti tűzoltó flottájának fenntartását. Az elmúlt évek rekordszámú európai vegetációtüzének következtében a rescEU tartalékát megerősítették, hogy egyre több légi tűzoltó kapacitás álljon rendelkezésre.
A Bizottság az érintett tagállamokkal közösen dönt az erőforrások felhasználásáról. Ezek az uniós polgári védelmi mechanizmus egyéb intézkedéseit egészítik ki, például az előre kihelyezett szárazföldi csapatok támogatását, hogy ezáltal gyors reagálást tegyen lehetővé azokban az országokban, ahol gyakoriak a vegetációtüzek.
Ezzel párhuzamosan a Bizottság egy nagyobb teljesítményű jövőbeli rescEU-flotta létrehozását is finanszírozza, amely a tervek szerint közepes méretű kétéltű repülőgépekből és helikopterekből fog állni.
2022 márciusában életbe lépett a rescEU „MedEvac” kapacitása, amely az erősen fertőző betegségekben szenvedő páciensek kezelésével foglalkozik, és amelyet az Ukrajna elleni háborúban már alkalmaztak is.
A közelmúltban az Európai Unió pénzügyi támogatást ítélt meg az uniós polgári védelmi mechanizmus részét képező, 7 tagállamból és 1 részt vevő országból álló konzorciumnak azzal a céllal, hogy létrehozzon egy rescEU-s egészségügyi csapatot.
A jelenleg fejlesztés alatt álló rescEU-s egészségügyi csapatnak az a célja, hogy globális szinten a legnagyobb mobil kórház legyen, amely katasztrófák esetén mobilis és szakképzett egészségügyi ellátást képes biztosítani.
A Bizottság stratégiai kapacitások létrehozásán dolgozik a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris (CBRN) katasztrófákra való reagálási képesség fejlesztése céljából. Az emberek véletlenszerű katasztrófák vagy szándékos támadások következtében CBRN-anyagoknak lehetnek kitéve.
Jelenleg is zajlik a rescEU fertőtlenítési, valamint észlelési, mintavételezési, azonosítási és nyomonkövetési kapacitásainak fejlesztése. Az előbbi növeli az Európai Unió azon képességét, hogy fertőtlenítse az infrastruktúrát, a járműveket, az épületeket, a kritikus fontosságú berendezéseket és az érintett lakosságot egyaránt. Az utóbbi kapacitás célja pedig a keresési tevékenységek és a biztonságot fenyegető eseményekre való válaszlépések végrehajtása lesz.
Ezeket a kapacitásokat ugyanakkor lehetőség lesz előzetesen is aktiválni, például nagy volumenű vagy jelentős számú embert érintő események esetében.
Amint rendelkezésre állnak, a rescEU észlelési, mintavételezési, azonosítási és nyomonkövetési erőforrásai kulcsfontosságú elemei lesznek a jobb európai uniós felkészültségnek.
Az Európai Unió stratégiai tartalékokat hozott létre annak érdekében, hogy gyorsabban reagálhasson az egészségügyi válságokra és a CBRN-veszélyhelyzetekre, mint például a Covid19-világjárványra vagy az emberek okozta, nagy kiterjedésű katasztrófákra. A tartalék lehetővé teszi a különböző eszközök gyors kiszállítását, például: egészségügyi ellenintézkedések, orvosi felszerelések, CBRN-reagálási berendezések és egyéni védőeszközök.
Jelenleg részben az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatósággal (HERA) együttműködve 22 rescEU-tartalékkészlet létrehozásán dolgoznak 16 különböző tagállamban Európa-szerte. Ezek közül 12 tartalékkészlet jelenleg is működőképes.
A veszélyhelyzeti menedékhelyekhez való hozzáférés segít az embereknek, hogy biztonságos lakhelyük legyen egy katasztrófát vagy veszélyhelyzetet követően.
A rescEU keretén belül tartalékokat hoztak létre kiváló minőségű veszélyhelyzeti menedékhelyekből, amelyek könnyű előregyártott szerkezetekből, összeszerelhető konténerekből és mentősátrakból állnak.
A lakóegységeket olyan egyéb létesítményekkel egészítették ki, mint például zuhanyzók és mellékhelyiségek, ipari vagy önellátó konyhák, mosókonyhák és közösségi terek, ezenkívül pedig különös figyelmet fordítottak a gyermekek és a legsérülékenyebb személyek számára elkülönített biztonságos terek kialakítására is.
A menedékhelyekből álló tartalékokat 6 különböző tagországban és részt vevő államban tárolják, és stratégiai szempontból úgy helyezték el azokat a kontinens területén, hogy különféle körülményekben és esetekben lehessen azokat használni.
2022-ben rövid idő alatt létrehoztak egy sürgősségi menedékhelyekből álló kapacitást is az Ukrajna elleni háború által érintett emberek támogatására. 2023-ban ezeket a kapacitásokat a törökországi földrengések után otthonukat elvesztő emberek elszállásolására használták. Ez a tartalék könnyű, előregyártott szerkezetekből, sátrakból, ágyakból és az érintett lakosság megsegítésére létrehozott egyéb menedékhelyekből áll.
Számos közelmúltbeli uniós polgári védelmi intézkedés során nyilvánvalóvá vált, hogy az uniós polgári védelmi mechanizmus keretén belül meg kell erősíteni a szállítási és logisztikai erőforrásokat.
A Covid19-világjárvány például kihívásokat jelentett az egészségügyi eszközök, az oltóanyagok, a személyzet és a betegek szállítása terén is, beleértve a magas biztonsági kockázatokkal járó helyzeteket is.
Ez a még fejlesztés alatt álló tartalék két személyszállító repülőgépet foglal magában, amelyek például konzuli evakuálások és hazaszállítások során, valamint szükség szerint rakományszállításra is használhatók.
Emellett egy másik eszköz az egészségügyi betegek evakuálására fog összpontosítani.
Legyen szó menedékhelyek vagy kritikus fontosságú infrastruktúrák áramellátásáról egy természeti veszély vagy konfliktus után, az energia az adott helyzettől függetlenül alapvető szükséglet.
Az uniós polgári védelmi mechanizmusnak a jövőbeli célokra való megfelelő felkészítése érdekében az EU tartalékot hozott létre a rescEU keretében, amely szükséghelyzeti energiaellátási eszközökből áll. Fő feladata a veszélyhelyzeti tartalék áramellátás biztosítása különböző veszélyhelyzeti forgatókönyvek esetén.
A rescEU energiatartaléka több ezer különböző méretű áramfejlesztőből áll. Ezek a kisebb méretűektől – amelyek képesek egy háztartás áramellátását biztosítani – a sokkal nagyobb modellekig terjednek, amelyek alkalmasak középületek és létfontosságú közösségi szolgáltatások, például kórházak és központi fűtési pontok működtetésére is.
Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben a rescEU több ezer generátort telepített Ukrajnába, így segítve a kórházakat az alapvető szolgáltatások biztosításában.
Tények és adatok
A rescEU egy kiegészítő polgári védelmi réteg Európában, amely az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusába épül be.
A rescEU megerősíti Európa katasztrófafelkészültségét.
Az európai és az azon kívüli válságokra olyan kapacitások kiépítésével válaszol, mint:
- vegetációtüzek leküzdésére szánt eszközök;
- egészségügyi kapacitások;
- vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris (CBRN) kapacitások;
- egészségügyi és CBRN-berendezések stratégiai tartalékkészletei;
- mobil menedékhelyek;
- veszélyhelyzeti szállítás;
- áramellátás.
A rescEU tartalékát teljes mértékben az Európai Unió finanszírozza, beleértve a beszerzésekkel, a működéssel és a karbantartással kapcsolatos költségeket is.
Utolsó frissítés: 2024.05.14