Preskoči na glavno vsebino
European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations
Civil Protection Mechanism
© Vladimir Rodas
Mehanizem EU na področju civilne zaščite

Opis

Evropska komisija je oktobra 2001 ustanovila mehanizem EU na področju civilne zaščite. Namen mehanizma je okrepiti sodelovanje med državami EU in desetimi sodelujočimi državami na področju civilne zaščite, da bi izboljšali preprečevanje, pripravljenost in odzivanje na nesreče.

Ob zadetku izrednih razmer lahko katera koli država zaprosi za pomoč prek mehanizma EU na področju civilne zaščite. Komisija ima ključno vlogo pri usklajevanju odzivanja na nesreče po vsem svetu, saj prispeva vsaj 75 % stroškov prevoza in/ali operativnih stroškov napotitev.

Zakaj je to pomembno?

Nesreče ne poznajo meja in lahko brez opozorila hkrati prizadenejo eno ali več držav. Dobro usklajen kolektivni odziv pomeni, da imajo v primeru izrednih razmer eno kontaktno točko in ne več.

Mehanizem EU na področju civilne zaščite se je od svoje ustanovitve leta 2001 odzval na več kot 700 prošenj za pomoč v EU in zunaj nje.

Mehanizem pomaga tudi pri usklajevanju dejavnosti nacionalnih organov na področju pripravljenosti na nesreče in njihovega preprečevanja ter prispeva k izmenjavi najboljših praks. To olajšuje nenehno razvijanje višjih skupnih standardov, ki ekipam omogočajo boljše razumevanje različnih pristopov in medsebojno zamenljivo delovanje, ko pride do nesreče.

Kako pomagamo?

Na podlagi prošnje za pomoč podane prek mehanizma Center za usklajevanje nujnega odziva (ERCC) mobilizira pomoč ali strokovno znanje.

Center ERCC neprekinjeno spremlja dogodke po vsem svetu in z neposredno povezavo z nacionalnimi organi civilne zaščite zagotovi hitro posredovanje pomoči v nujnih primerih.

Specializirane ekipe in opremo, kot so gasilska letala, ekipe za iskanje in reševanje ter medicinske ekipe, je mogoče v kratkem času mobilizirati za napotitve znotraj Evrope in zunaj nje.

Visual showing the different steps from activation to final delivery.

Tudi satelitski zemljevidi, ki jih izdeluje Storitev programa Copernicus, podpirajo operacije civilne zaščite. Copernicus zagotavlja pravočasne in natančne geoprostorske informacije, ki so koristne za razmejitev prizadetih območij in načrtovanje ukrepov za pomoč ob nesrečah.

V državah v razvoju je pomoč civilne zaščite običajno povezana s humanitarno pomočjo EU. Strokovnjaki z obeh področij tesno sodelujejo, da bi zagotovili čim bolj usklajeno analizo in odziv, zlasti pri odzivu na zapletene izredne razmere.

Mehanizem posreduje tudi v nujnih primerih onesnaženja morja. Center ERCC lahko hitro mobilizira zmogljivosti za odstranitev razlite nafte in strokovno znanje sodelujočih držav ter Evropske agencije za pomorsko varnost (EMSA).

Civilna zaščita EU v praksi

Vsaka država na svetu, pa tudi Združeni narodi in njihove ustanove ali ustrezna mednarodna organizacija, lahko zaprosi za pomoč mehanizma EU na področju civilne zaščite.

Leta 2023 je bil mehanizem aktiviran 66-krat kot odziv na (i) vojno v Ukrajini, (ii) požare v naravi v Evropi ter (iii) potres v Siriji in Turčiji.

Poleg tega lahko države članice in sodelujoče države aktivirajo mehanizem, da poiščejo pomoč za konzularno podporo svojim državljanom (npr. v okviru operacij evakuacije). 

Močan odziv EU v časih krize

Zaradi vse slabših humanitarnih razmer v Ukrajini je vseh 27 držav EU ter šest sodelujočih držav (Islandija, Moldavija, Norveška, Severna Makedonija, Srbija in Turčija) prek mehanizma EU na področju civilne zaščite ponudilo pomoč Ukrajini.

Pomoč vključuje na milijone enot, kot so kompleti prve pomoči, oprema za zavetja, gasilska oprema, vodne črpalke, električni agregati in gorivo.

Dodatna raven zaščite

Leta 2019 je EU nadgradila mehanizem EU na področju civilne zaščite in vzpostavila rescEU. Cilj je bil zaščititi državljane pred nesrečami in obvladovati nastajajoča tveganja.

Projekt rescEU, ki ga v celoti financira EU, krepi evropsko pripravljenost na nesreče in povečuje sposobnost odzivanja na krizne razmere v Evropi. To so na primer požari v naravi, nujna medicinska pomoč, kemične, biološke, radiološke in jedrske nesreče, potrebe po zavetju, nujni prevozi in oskrba z električno energijo.

Hitra uporaba programa rescEU je imela ključno vlogo pri reševanju nepredvidenih izrednih razmer, od gozdnih požarov in pandemije bolezni COVID-19 do potresov v Turčiji in ruske vojne proti Ukrajini. 

Združevanje sredstev

Države članice EU in sodelujoče države lahko namenijo nacionalna sredstva za odzivanje na izredne razmere Evropskemu naboru civilne zaščite (ECPP).

Ta nabor omogoča boljše načrtovanje in usklajevanje odzivnih dejavnosti na evropski in nacionalni ravni, kar pomeni hitrejši in zanesljivejši odziv EU na nesreče. Nabor predstavlja temelj tega mehanizma.

Preprečevanje in pripravljenost

Dejavnosti preprečevanja in pripravljenosti blažijo posledice nesreč. Program usposabljanja za strokovnjake civilne zaščite iz držav članic EU in sodelujočih držav zagotavlja združljivost in dopolnjevanje med intervencijskimi skupinami, medtem ko obsežne vsakoletne vaje urijo zmogljivosti za posamezne nesreče.

EU podpira in dopolnjuje prizadevanja držav članic in sodelujočih držav za preprečevanje in pripravljenost s poudarkom na področjih, kjer je skupni evropski pristop učinkovitejši od posamičnih nacionalnih ukrepov.

Ta prizadevanja vključujejo ocene tveganja za opredelitev tveganj za nesreče po vsej EU, spodbujanje raziskav za krepitev odpornosti na nesreče in krepitev orodij za zgodnje opozarjanje.

Oglejte si razlagalni video

Zadnja posodobitev: 14. 5. 2024

Podatki in številke

Od leta 2001 je bil mehanizem EU na področju civilne zaščite uporabljen več kot 700-krat za odzivanje na izredne razmere.

Mehanizem združuje odzivne zmogljivosti vseh držav EU in 10 sodelujočih držav.

Mehanizem se lahko izvaja v EU in po svetu.

Skupni ukrepi za preprečevanje nesreč in pripravljenost nanje.

EU v odziv na vojno v Ukrajini izvaja svojo največjo operacijo pomoči v izrednih razmerah od ustanovitve mehanizma ter Ukrajini in celotni regiji pošilja na milijone nujnih potrebščin.