Glavni sadržaj
European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations
fst EU Civil protection pool
© Europska unija, 2021 (fotograf: Žiga Živulovic)
Europska udružena sredstva za civilnu zaštitu

O čemu se radi?

EU je uspostavio Europska udružena sredstva za civilnu zaštitu (ECPP) kako bi unaprijedio europsku suradnju u području civilne zaštite. Cilj je omogućiti brži, bolje koordinirani i učinkovitiji europski odgovor na katastrofe i prirodne opasnosti uzrokovane ljudskim djelovanjem. 

Udružena sredstva okupljaju resurse iz 27 država članica i država sudionica, spremne za raspoređivanje u zonu katastrofe u kratkom roku. Svaki od ovih resursa kombinira specijalizirano osoblje i opremu potrebnu za odgovor na katastrofe. 

Zašto je to važno?

Kad god se dogodi katastrofa, Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu može primiti zahtjev za pomoć. Tada se timovi za hitne situacije, tehnička oprema i drugi resursi moraju rasporediti što je prije moguće kako bi podržali napore odgovora. 

Biti dobro pripremljen za trenutačnu intervenciju u slučaju katastrofe ključno je za spašavanje života i smanjenje štete. Europska udružena sredstva za civilnu zaštitu omogućuju bolje organizirane, predvidljivije i koherentnije operacije EU-a. 

U tu je svrhu Europska komisija uspostavila postupak certifikacije i registracije. On osigurava da kapaciteti (npr. timovi za hitne situacije i oprema) koje pružaju države članice EU-a i države sudionice ispunjavaju visoke operativne standarde.

Certifikacija uključuje sudjelovanje timova za hitne situacije u vježbama simulacije katastrofe kako bi njihov učinak mogao promatrati i ocijeniti tim za ovjeru sastavljen od kolega i osoblja EU-a. Cilj je provjeriti da ispravno rade tijekom međunarodnog razmještanja. 

Za većinu kapaciteta za odgovor Europska komisija nadzire i financira proces certifikacije EU-a uz potporu nacionalnih stručnjaka.

Kako pomažemo?

Od ožujka 2024., 27 država članica i država sudionica ima važeću ponudu za ukupno 130 specijalizirana kapaciteta za odgovor u Europskim udruženim sredstvima za civilnu zaštitu. 

Od njih je 95 certificirano i može se rasporediti za operacije odgovora unutar i izvan EU-a nakon zahtjeva za pomoć putem Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu.

Europska komisija daje financijsku potporu kapacitetima koji su dio udruženih sredstava kada su raspoređeni za operacije odgovora. Kapaciteti mogu varirati od gorskih timova spašavanja do mobilnih laboratorija, medicinske evakuacije zrakom, opreme za pročišćavanje vode itd. 

Komisija pokriva 75 % transportnih i operativnih troškova za raspoređivanje unutar ili izvan Europe.

Osim toga, dostupna je financijska potpora za nadogradnju ili popravak kapaciteta za odgovor koji su predani udruženim sredstvima kako bi se ojačala spremnost na katastrofe. 

Sufinanciranje EU-a u obliku „bespovratnih sredstava za prilagodbu” može se dodijeliti za već postojeće kapacitete unutar jedne države članice ili države sudionice kako bi se osigurala spremnost za međunarodno raspoređivanje. 

Nedavne operacije odgovora korištenjem resursa iz Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu uključuju:

Potres u Turskoj (2023.)

6. veljače 2023. Tursku je pogodio potres magnitude 7,8. Istog dana, zemlja je aktivirala Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu (UCPM) podnoseći zahtjev za urbanom potragom i spašavanjem, kao i timovima hitne medicinske pomoći. 

Nakon zahtjeva, 12 država članica UCPM-a rasporedilo je širok portfelj kapaciteta iz Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu. Kapaciteti su bili gradski timovi za potragu i spašavanje i timovi hitne medicinske pomoći, koji su dovezeni u Tursku. Osim toga, tim za tehničku podršku pratio je tim EU-a za civilnu zaštitu koji je koordinirao odgovor EU-a u zemlji.

Nakon zatvaranja hitnog odgovora, svi timovi Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu demobilizirani su od 17. veljače 2023. i vraćeni u svoje baze.

Šumski požari u Čileu (2023.)

Od 2. veljače nekoliko šumskih požara izazvalo je pustoš 100 km istočno od Santiaga u Čileu. Država je pozvala na pomoć u suzbijanju šumskih požara. 

Kao dio Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu, Španjolska je poslala tim za procjenu šumskih požara (FFAT), a Italija je pružila tehničku pomoć i tim za podršku Čileu. I Portugal i Francuska poslali su vatrogasce u zemlju kako bi podržali operacije gašenja požara u zemlji.

Poplave u Italiji (2023.)

U svibnju 2023. nekoliko je dijelova Italije bilo pogođeno teškim poplavama i klizištima, nakon povećanih količina oborina na tom području. Italija je 20. svibnja 2023. aktivirala Mehanizam EU civilnu zaštitu sa zahtjevom za 4 pumpe velikog kapaciteta. 

Francuska, Slovenija, Belgija i Slovačka prihvatile su talijanski zahtjev za pomoć i rasporedile pumpe velikog kapaciteta u Italiji, koje potječu iz Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu.

Šumski požari u Kanadi (2023.)

Kada je nekoliko šumskih požara poharalo Kanadu u svibnju 2023., zemlja je pozvala na potporu u borbi protiv požara u regiji. 

Kao odgovor na zahtjev, Francuska je 8. lipnja 2023. u tu zemlju poslala 109 vatrogasaca. Tim je pomogao u gašenju 2 veća požara veličine 2873 ha i 26.749 ha.

Dana 14. lipnja, Portugal je slijedio primjer i poslao 30 vatrogasaca u Kanadu u sklopu Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu. Vatrogasci su zaštitili selo, pomažući u obuzdavanju i gašenju dva velika požara ukupne površine 481.096 hektara i 7918 hektara.

Oba su tima napustila Kanadu i vratila se u svoje baze 28. odnosno 29. lipnja.

Poplave u Libiji (2023.)

Nakon obilnih kiša koje su pogodile Libiju u rujnu 2023., teške su poplave pogodile stanovništvo u regiji. 

Francuska je poslala hitnu medicinsku pomoć u zemlju koja je stigla 13. rujna 2023. 

Nakon izvršene zadaće tim se 12. listopada vratio u Francusku. 

Poplave u Njemačkoj (2023.)

Kada su Njemačku u prosincu 2023. pogodile teške poplave, zatražila je pomoć od država članica UCPM-a. Francuska je zemlji osigurala kapacitete za suzbijanje poplava.

Šumski požari u Grčkoj i na Cipru (2023.)

Tijekom šumskih požara na Cipru početkom kolovoza 2023. Grčka je pružila potporu zemlji u gašenju požara iz zraka. 

U međuvremenu, Grčka se suočila s teškim požarima u kolovozu 2023. i aktivirala je Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu. Dana 20. kolovoza 2023. zemlja je podnijela zahtjev za pomoć u gašenju požara iz zraka kao i sa zemlje.

Na zahtjev je nekoliko kapaciteta iz Europskih udruženih sredstava za civilnu zaštitu poslano u Grčku. Francuska je u Grčku poslala kapacitete za gašenje požara iz zraka. Poljska i Bugarska poslale su 2 vatrogasna tima, uključujući vozila, a Španjolska je u zemlju poslala tim za procjenu šumskih požara. 

Prethodne aktivacije

Zadnje ažuriranje: 14/05/2024

Činjenice i brojke

Europska udružena sredstva za civilnu zaštitu rezerva su timova i opreme za hitne situacije (poznate kao „kapaciteti”). 

Kapaciteti su posvećeni europskim državama i državama sudionicama za odgovor na katastrofe unutar i izvan EU-a.

Udružena sredstva osnovana su 2013.

Do danas, 27 europskih zemalja pridonosi s više od 130 resursa u udružena sredstva.

Udružena sredstva omogućuju predvidljiviji, unaprijed planirani i kvalitetno provjereni europski odgovor.

Europski medicinski korpus okuplja sve kapacitete za odgovor povezane sa zdravljem koji su predani udruženim sredstvima.