Какво представлява той?
През октомври 2001 г. Европейската комисия създаде Механизма за гражданска защита на ЕС. Механизмът има за цел да се засили сътрудничеството между държавите от ЕС и 10-те участващи държави в областта на гражданската защита с цел подобряване на превенцията, готовността и реагирането при бедствия.
При спешни случаи всяка държава може да поиска помощ чрез Механизма за гражданска защита на ЕС. Комисията играе ключова роля в координирането на реакцията при бедствия в световен мащаб, като поема най-малко 75 % от транспортните и/или оперативните разходи за разполагане.
Защо е важен?
Бедствията не познават граници и могат да засегнат едновременно една или няколко държави без предупреждение. Наличието на добре координиран съвместен отговор означава, че те имат една точка на контакт, а не няколко, за контакт.
Съвместният подход спомага допълнително за обединяването на експертния опит и способностите на реагиращите първи лица, избягва се дублирането на усилията за оказване на помощ и се гарантира, че помощта отговаря на нуждите на засегнатите.
Обединяването на капацитета и способностите за гражданска защита дава възможност за по-силен и по-последователен колективен отговор.
Освен държавите от ЕС понастоящем в механизма участват 10 други държави (Албания, Босна и Херцеговина, Исландия, Молдова, Норвегия, Северна Македония, Сърбия, Турция, Украйна и Черна гора).
От създаването си през 2001 г. Механизмът за гражданска защита на ЕС се е отзовал на над 700 искания за помощ в ЕС и извън него.
Освен това механизмът спомага за координиране на дейностите на националните органи по поддържане на готовност и предотвратяване на бедствия и допринася за обмена на най-добри практики. Това улеснява непрекъснатото разработване на по-високи общи стандарти, които дават възможност на екипите да разбират по-добре различните подходи и да работят взаимозаменяемо, когато настъпи бедствие.
Как помагаме?
След искане за помощ чрез механизма, Координационният център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) мобилизира помощ или експертен опит.
ERCC наблюдава събития по целия свят денонощно и осигурява бързо предоставяне на спешна помощ чрез пряка връзка с националните органи за гражданска защита.
Специализирани екипи и оборудване, като например самолети за гасене на пожари, екипи за търсене и спасяване и медицински екипи, може да бъдат мобилизирани в кратки срокове за разполагане в Европа или извън нея.
Сателитните карти, изготвени от услугата за управление на извънредни ситуации на „Коперник“, също подпомагат операциите по гражданска защита. Програма „Коперник“ предоставя навременна и точна геопространствена информация, която е полезна за определяне на засегнатите райони и за планиране на операции за оказване на помощ при бедствия.
В развиващите се държави помощта за гражданска защита обикновено се предоставя паралелно с хуманитарната помощ от ЕС. Експерти в двете области работят в тясно сътрудничество, за да осигурят най-последователен анализ и реакция, особено в отговор на сложни извънредни ситуации.
Механизмът се намесва също така при извънредни ситуации, свързани със замърсяване на морето. ERCC може бързо да мобилизира капацитет за почистване на нефтен разлив и експертен опит от участващите държави и от Европейската агенция по морска безопасност (ЕАМБ).
Действия по гражданска защита на ЕС
Всяка държава в света, но също така и Организацията на обединените нации и нейните агенции, или съответна международна организация могат да се обърнат за помощ към Механизма за гражданска защита на ЕС.
През 2023 г. механизмът бе задействан 66 пъти за реагиране на: i) войната в Украйна; ii) горските пожари в Европа и iii) земетресенията в Сирия и Турция.
Освен това държавите членки и участващите държави могат също така да задействат механизма, за да потърсят помощ за консулска подкрепа за своите граждани (например в контекста на операции по евакуация).
Силна реакция на ЕС по време на криза
В отговор на влошаващата се хуманитарна ситуация в Украйна всички 27 държави от ЕС, плюс 6 участващи държави (Исландия, Молдова, Норвегия, Северна Македония, Сърбия и Турция), предложиха помощ на Украйна чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.
Помощта включва милиони артикули като аптечки за първа помощ, оборудване за подслон, противопожарно оборудване, водни помпи, електрогенератори и гориво.
Координацията представлява най-мащабното задействане на механизма досега. Тя е в помощ на хората в Украйна и на избягалите в съседни държави като Полша, Словакия и Молдова.
ЕС координира също така медицинските евакуации на украински пациенти, нуждаещи се от спешна помощ, до болници в цяла Европа. Това се осъществява чрез механизма и центъра за медицинска евакуация, създаден в Полша през 2023 г.
За ефективното управление на изключително големия брой доставки са създадени логистични центрове в Полша, Румъния и Словакия с подкрепата на ERCC. В тези центрове се събира помощта, предоставяна от държавите от ЕС, и след това те я изпращат в Украйна. От май 2024 г. 3200 пациенти получиха лечение като част от медицинските евакуации.
Допълнително ниво на защита
През 2019 г. ЕС модернизира Механизма за гражданска защита на ЕС и създаде rescEU. Целта е да се защитят гражданите от бедствия и да се управляват възникващите рискове.
Напълно финансиран от ЕС, rescEU укрепва европейската готовност за реагиране при бедствия и повишава капацитета за реагиране при кризи в Европа. Това са например горски пожари, спешни медицински случаи, химически, биологични, радиационни и ядрени инциденти, потребности от подслон, авариен транспорт и електроснабдяване.
Бързото въвеждане в действие на rescEU изигра важна роля за справяне с непредвидени извънредни ситуации, от горски пожари до COVID-19, включително земетресенията в Турция и войната на Русия срещу Украйна.
Обединяване на ресурси
Държавите — членки на ЕС, и участващите държави могат да заделят национални ресурси за реагиране при извънредни ситуации в рамките на Европейския резерв за гражданска защита (ECPP).
Този резерв дава възможност за по-добро планиране и координиране на действията за реагиране на европейско и национално равнище, което означава по-бърз и надежден отговор на ЕС при бедствия. Резервът представлява гръбнакът на механизма.
Превенция и готовност
Дейностите по превенция и готовност смекчават последиците от бедствията. Програма за обучение на експерти по гражданска защита от държавите — членки на ЕС, и участващите държави осигурява съвместимост и взаимно допълване между екипите за намеса, като всяка година се извършват широкомащабни учения за подготовка на способностите за реагиране при конкретни бедствия.
ЕС подкрепя и допълва усилията за превенция и готовност на своите държави членки и участващите държави, като се концентрира върху области, в които съвместният европейски подход е по-ефективен от отделните национални действия.
Тези усилия включват оценки на риска за определяне на рисковете от бедствия в целия ЕС, насърчаване на научните изследвания за повишаване на устойчивостта на бедствия и укрепване на инструментите за ранно предупреждение.
Watch the explainer video
Последна актуализация: 14/05/2024 г.
Факти и цифри
От 2001 г. Механизмът за гражданска защита на ЕС е задействан повече от 700 пъти в отговор на извънредни ситуации.
Механизмът обединява способностите за реагиране на всички държави от ЕС и на 10-те участващи държави.
Механизмът може да се прилага в ЕС и по света.
Съвместни действия за превенция и готовност при бедствия.
В отговор на войната в Украйна ЕС провежда най-мащабната си извънредна операция от създаването на механизма и предоставя милиони продукти от първа необходимост на Украйна и на региона.