Какво представлява той?
Координационният център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) е сърцевината на Механизма за гражданска защита на ЕС. Той координира предоставянето на помощ на засегнатите от бедствия държави, като например хуманитарна помощ, експертни знания, екипи за гражданска защита и специализирано оборудване.
Центърът осигурява бързото предоставяне на подкрепа в извънредни ситуации и действа като координационен център между всички държави — членки на ЕС, 10-те допълнителни участващи държави, засегнатата държава и експерти по гражданска защита и хуманитарна помощ.
ERCC работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Той може да оказва помощ на всяка държава в ЕС или извън него, която е засегната от голямо бедствие, по искане на националните органи или на орган на ООН.
Защо е важен?
Чрез добре координирана реакция на причинени от човека бедствия и природни бедствия на европейско равнище може да се избегне дублиране на усилията за подпомагане. Той може също така да гарантира, че помощта е съобразена с нуждите на засегнатите.
За да се намали тежестта за допринасящите държави, Координационният център за реагиране при извънредни ситуации може да осъществява пряка връзка с националните органи за гражданска защита на нуждаещата се държава. Центърът може също така да оказва финансова подкрепа за предоставянето на екипи и средства за гражданска защита в засегнатата държава.
EU Civil Protection Mechanism. 106 activations in 2022
A map of the world is shown, different types of crises are pinned on the map.
The EU flag followed by ‘European Union’ is at the right bottom.
Как помагаме?
Сътрудничество в областта на гражданската защита и развитието на капацитета на ЕС за реагиране при извънредни ситуации
Координационният център за реагиране при извънредни ситуации разполага с напълно окомплектован и обучен персонал за дежурства. Денонощното присъствие осигурява наблюдение в реално време и незабавна реакция денем и нощем.
Центърът управлява резерв от предварително определена помощ от държавите — членки на ЕС, и от участващите държави, който може да бъде използван незабавно.
Тези държави могат да предоставят ресурси в режим на готовност в рамките на общ резерв, който е готов за използване като част от по-бърза и по-съгласувана европейска реакция при възникване на необходимост. Качеството на реакцията се гарантира чрез установяване на критерии за качество и процес на сертифициране.
Центърът може да установява евентуален недостиг в европейската помощ и да прави предложения за неговото попълване чрез финансова подкрепа от ЕС.
В рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС Комисията може да съфинансира оперативните разходи, включително транспортните разходи. Това дава възможност за предоставянето на помощ на засегнатата държава в рамките на няколко часа с по-малко бюджетно въздействие върху предлагащите помощта.
През 2022 г. механизмът беше задействан 106 пъти за реагиране на: i) войната в Украйна; ii) горските пожари в Европа; iii) COVID-19 в Европа и по целия свят и iv) наводненията в Пакистан.
Обединяването на доставки за засегнатата държава повишава ефективността на европейската реакция.
През 2021 г. ЕС укрепи центъра с подобрени оперативни, аналитични, мониторингови, информационни и комуникационни способности.
Платформа за координиране на гражданската защита и хуманитарната помощ
Координационният център за реагиране при извънредни ситуации подобрява координацията между операциите за гражданска защита и хуманитарна помощ. Той поддържа пряка връзка с органите за гражданска защита и хуманитарна помощ в държавите — членки на ЕС, което позволява обмен на информация в реално време.
Центърът осигурява разполагането на екипи за координация и оценка, съставени от експерти по хуманитарна помощ и гражданска защита, които извършват съвместни оценки на нуждите.
Засилване на координирането на реакцията при кризи на европейско равнище
Центърът осигурява сътрудничество и съгласуваност на действията на ЕС на междуинституционално равнище, с акцент върху механизмите за координиране с Европейската служба за външна дейност, Съвета и държавите — членки на ЕС.
ERCC действа също така като централна денонощна точка за контакт при задействане на клаузата за солидарност. Той предоставя инструменти за комуникация и наблюдение при извънредни ситуации чрез Общата система за спешна комуникация и информация (CECIS) — уеб-базирано приложение за предупреждаване и уведомяване, което позволява обмен на информация в реално време.
Координиране на операциите по време на войната в Украйна
В отговор на агресивната война на Русия срещу Украйна ERCC координира най-голямата спешна операция на ЕС от създаването на Механизма за гражданска защита на ЕС. Чрез тази операция ЕС е насочил милиони продукти от първа необходимост на Украйна и близкия регион.
Реагиране при замърсяване на морските води
ЕС играе жизненоважна роля при реагирането на извънредни ситуации, свързани с морското замърсяване. ERCC може да мобилизира бързо капацитет за почистване на нефтен разлив и експертен опит от участващите държави и от Европейската агенция за морска безопасност.
Факти и цифри
Центърът работи денонощно и може да реагира на няколко извънредни ситуации в различни часови зони.
Той осигурява по-добра координация между разположените в Брюксел европейски институции, националните органи в държавите — членки на ЕС, и други международни партньори.
От 2001 г. центърът е координирал помощ повече от 700 пъти в отговор на задействания на Механизма за гражданска защита на ЕС.
Последна актуализация: 27/09/2023