Opis
Evropska komisija je nadgradila mehanizem EU na področju civilne zaščite in vzpostavila program rescEU za dodatno zaščito državljanov pred nesrečami in obvladovanje novih tveganj.
Program rescEU je bil ustanovljen kot rezerva evropskih zmogljivosti, ki jo v celoti financira EU. Vključuje sredstva, kot so gasilska letala in helikopterji, letalo za zdravstveno evakuacijo ter zaloge zdravstvenih pripomočkov in terenske bolnišnice, ki se lahko uporabijo v primeru nujnih zdravstvenih primerov.
Rezerva rescEU vključuje tudi zatočišča, prevozna in logistična sredstva ter sredstva za oskrbo z energijo.
Razvijajo se tudi rezerve za odzivanje na kemična, biološka, radiološka in jedrska (KBRJ) tveganja. Te vključujejo dekontaminacijo in zaznavanje ter rezerve medicinskih protiukrepov na KBRJ.
Zakaj je to pomembno?
EU ima ključno vlogo pri usklajevanju odziva na nesreče v Evropi in zunaj nje. V zadnjih letih so nesreče prizadele vsa območja Evrope in povzročile na stotine žrtev ter milijardno škodo na infrastrukturi in okolju.
Epidemije, nenadne poplave, neurja, gozdni požari, potresi in nesreče, ki jih povzroči človek, nenehno povečujejo pritisk na odzivne zmogljivosti držav. Poleg tega so problemi glede varnosti postali bolj zapleteni, podnebne spremembe pa naj bi v prihodnosti še poslabšale posledice nesreč.
Konflikti na evropski celini, skrajne vremenske razmere in nove grožnje, kot je COVID-19, so preobremenili sposobnost držav članic, da si medsebojno pomagajo, zlasti kadar se več držav hkrati sooča z isto vrsto krizne situacije.
V takšnih primerih, ko države članice potrebujejo podporo, da se lahko odločno odzovejo na krizne razmere, EU zagotavlja dodatno raven zaščite. EU z rezervo rescEU zagotavlja hitrejši in celovitejši odziv.
Kako pomagamo?
Ob zadetku izrednih razmer lahko katera koli država zaprosi za pomoč prek mehanizma EU na področju civilne zaščite.
Ko se mehanizem aktivira, EU prek Centra za usklajevanje nujnega odziva posreduje pomoč držav članic EU in 10 sodelujočih držav.
Da bi zagotovili še učinkovitejše odzivanje na nesreče, je bila leta 2019 ustanovljena rezerva rescEU kot dodatna raven zaščite.
Vojna v Ukrajini
Po ruski invaziji na Ukrajino in s tem povezanimi zdravstvenimi potrebami Ukrajincev v državi in celotni regiji je EU poskrbela za zagotavljanje zdravstvene evakuacije in pomoči iz svojih zalog zdravstvene oskrbe, energije in prebivališč rescEU/KBRJ, ki jih ima na različnih lokacijah po vsej EU.
Pomoč rescEU vključuje zdravstvene pripomočke, kot so (i) ventilatorji, (ii) infuzijske črpalke, (iii) bolniški monitorji, (iv) maske in halje, (v) ultrazvočne naprave, (vi) koncentratorji kisika, (vii) protistrupi, (viii) tablete kalijevega jodida, (ix) sredstva za dekontaminacijo, (x) plinske maske, (xi) kemični detektorji in drugo.
Vključujejo pa tudi agregate za pomoč Ukrajincem pri zagotavljanju osnovnih potreb in na tisoče zatočišč, ki nudijo streho nad glavo ljudem v različnih regijah.
Gre za največjo in najzahtevnejšo operacijo civilne zaščite EU od ustanovitve mehanizma leta 2001. Ta pomoč dopolnjuje pomoč evropskih držav in se usklajuje v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite.
Da bi okrepila odziv EU na požare v naravi, Komisija financira pripravljenost flote rescEU za gašenje požarov. Po več rekordnih sezonah požarov v naravi v Evropi se rescEU krepi, da bi bilo vsako leto na voljo več sredstev za gašenje požarov iz zraka.
Komisija skupaj z ustreznimi državami članicami odloča o napotitvi teh sredstev. To dopolnjuje druge ukrepe v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite, kot je uporaba vnaprej pripravljenih ekip na tleh za zagotovitev hitrega odziva v državah, ki so izpostavljene požarom v naravi.
Hkrati Komisija financira tudi razvoj ambicioznejše prihodnje stalne flote rescEU, sestavljene iz srednje velikih amfibijskih letal in helikopterjev.
Marca 2022 je začela delovati zmogljivost programa rescEU z imenom „MedEvac“ za bolnike z zelo nalezljivimi boleznimi, ki je bila uporabljena tudi v okviru vojne v Ukrajini.
Pred kratkim je EU dodelila sredstva konzorciju, ki ga sestavlja 7 držav članic in 1 sodelujoča država mehanizma EU na področju civilne zaščite, za razvoj ekipe nujne medicinske pomoči rescEU.
Ekipa nujne medicinske pomoči rescEU, ki jo trenutno razvijajo, naj bi postala največja terenska bolnišnica na svetu, ki bo zagotavljala modularni, visoko specializirani medicinski odziv na nesreče.
Komisija razvija strateške zmogljivosti za odzivanje na kemične, biološke, radiološke in jedrske nesreče (KBRJ). Ljudje so lahko izpostavljeni snovem KBRJ zaradi nenamernih nesreč ali namernih napadov.
Trenutno se razvijajo zmogljivosti za dekontaminacijo RescEU pa tudi zmogljivosti za zaznavanje, odvzemanje vzorcev, identifikacijo in spremljanje. Z zmogljivostjo za dekontaminacijo se bo okrepila zmogljivost EU pri dekontaminaciji infrastrukture, vozil, stavb, bistvene opreme in prizadetih ljudi. Z drugo skupino zmogljivosti pa se bodo izvajale dejavnosti iskanja in odzivanja na nevarnostne dogodke.
Obe skupini zmogljivosti bosta lahko zagotovljeni vnaprej, pred odmevnimi dogodki ali večjimi javnimi dogodki.
Ko bodo na voljo sredstva rescEU za zaznavanje, odvzemanje vzorcev, identifikacijo in spremljanje, bodo predstavljali bistven dodaten element, ki bo prispeval k boljši pripravljenosti EU.
EU je vzpostavila strateške zaloge, da bi se hitreje odzvala na potrebe, ki jih povzročijo zdravstvene krize in izredne KBRJ-razmere, kot je pandemija bolezni COVID-19 ali obsežne nesreče, ki jih je povzročil človek. Zaloge omogočajo hitro dobavo kosov opreme, vključno z različnimi vrstami medicinskih protiukrepov, medicinske opreme, opreme za odzivanje na KBRJ-nesreče in osebne zaščitne opreme.
Trenutno 16 različnih držav članic po vsej Evropi, deloma v sodelovanju z organom EU za pripravljenost in odzivanje na izredne zdravstvene razmere (HERA), pripravlja 22 zalog v programu rescEU. Od tega jih je 12 že v uporabi.
Dostop do zasilnega zatočišča ljudem pomaga, da imajo po nesreči ali izrednem dogodku na voljo varno bivališče.
V programu rescEU so ustvarili rezerve visokokakovostnih enot zasilnih zatočišč, kot so lahke montažne konstrukcije, mobilni kontejnerji in zasilni šotori.
Bivalne enote dopolnjujejo drugi objekti, kot so tuši in stranišča, industrijske ali samopostrežne kuhinje, pralnice in skupni prostori, pri čemer je posebna pozornost namenjena ustvarjanju varnih prostorov za otroke in najranljivejše.
To rezervo zatočišč bo gostilo 6 držav članic in sodelujočih držav, strateško pa bo shranjena po vsej celini za morebitno uporabo v različnih okoljih in scenarijih.
Leta 2022 so na hitro razvili tudi zmogljivost zasilnih zatočišč za podporo ljudem, ki jih je prizadela vojna v Ukrajini. Leta 2023 so to zmogljivost začeli uporabljati za sprejem ljudi, ki so izgubili domove po potresih v Turčiji. Ta rezerva je sestavljena iz lahkih montažnih konstrukcij, šotorov, postelj in drugih predmetov za zatočišče, ki so jih uporabili za pomoč prizadetemu prebivalstvu.
V številnih nedavnih operacijah civilne zaščite EU je postalo očitno, da obstaja potreba po okrepitvi prevoznih in logističnih virov v okviru mehanizma EU na področju civilne zaščite.
Pandemija bolezni COVID-19 je na primer prinesla izzive pri prevozu medicinskih sredstev, cepiv, osebja in bolnikov, tudi v razmerah z visokim varnostnim tveganjem.
Ta rezerva, ki se še razvija, bo vključevala dve letali, ki bosta lahko prevažali ljudi, na primer med konzularnimi evakuacijami in repatriacijami, ter tovor, kadar koli bo to potrebno.
Posebna zmogljivost bo namenjena tudi evakuaciji zdravstvenih bolnikov.
Ne glede na to, ali gre za napajanje zatočišč ali kritične infrastrukture po naravni nesreči ali spopadu, je energija osnovna potreba v vsakršnem scenariju.
Da bi zagotovila dobro opremljenost mehanizma EU na področju civilne zaščite za prihodnje namene, je EU v okviru projekta rescEU oblikovala rezervo sredstev za oskrbo z energijo v nujnih primerih. Njena glavna naloga je zagotavljanje rezervne energije v različnih scenarijih izrednih razmer.
Rezerva rescEU je sestavljena iz več tisoč agregatov različnih velikosti. Od manjših, ki lahko napajajo posamezna gospodinjstva, do veliko večjih modelov, primernih za zagotavljanje delovanja javnih stavb in pomembnih skupnostnih storitev, kot so bolnišnice in centralna ogrevalna omrežja.
V okviru ruske vojne proti Ukrajini je program rescEU v Ukrajino poslal več tisoč agregatov, ki so na primer pomagali bolnišnicam pri zagotavljanju osnovnih storitev.
Podatki in številke
rescEU je dodatna raven zaščite za prebivalce v Evropi, ki je vključena v mehanizem EU na področju civilne zaščite.
rescEU krepi evropsko pripravljenost na nesreče.
Odziva se na krize v Evropi in zunaj nje s krepitvijo zmogljivosti, kot so:
- sredstva za gašenje požarov v naravi
- zdravstvene zmogljivosti
- jedrske, radiološke, kemične in biološke zmogljivosti (KBRJ)
- strateške zaloge medicinske opreme in opreme KBRJ
- mobilna zatočišča
- prevoz v sili
- oskrba z električno energijo
rescEU 100 % financira EU, vključno s stroški nakupov, delovanja in vzdrževanja.
Zadnja posodobitev: 14/05/2024