Какво представляват те?
Горските пожари са неконтролируеми пожари, които възникват в природата и често се влошават от климатичните условия. Дългите периоди на засушаване увеличават особено много риска от избухване на горски пожари, но огромно влияние оказват и други фактори като дъжд и вятър, растителност, разположението на терена и практиките за управление на горите.
2023 г. беше рекордна година с най-големия пожар, възниквал някога в Европа, и един от най-лошите сезони на горски пожари, регистрирани в ЕС. Горски пожари засегнаха тежко и Северна Америка, както и много държави в Южна Америка. Бяха изгубени човешки животи, унищожен бе поминък и много хектари земя бяха опожарени в целия свят.
Миналата година ЕС подсили своя противопожарен парк в рамките на rescEU (самолети и хеликоптери за гасене на пожари), както и предислоцира стотици пожарникари за незабавна подкрепа в застрашени от горски пожари държави. Механизмът за гражданска защита на ЕС бе задействан 10 пъти, за да реагира при горски пожари в Средиземноморието, Чили, Боливия и Канада. Същото ниво на реакция ще се поддържа през 2024 г.
Защо е важно?
Очаква се рискът от пожари да се повиши допълнително поради изменението на климата. Сезонът все по-често ще се характеризира с мащабни пожари, които отнемат човешки животи и опожаряват площи, чието пълно възстановяване отнема повече време. Между 2007 и 2023 г. над 16 % от всички искания за помощ чрез Механизма за гражданска защита на ЕС са били в отговор на горски пожари.
Наскоро горските пожари се превърнаха в общоевропейски проблем. Въпреки че през 2022 г. Франция, Испания и Португалия бяха особено силно засегнати, големи пожари имаше и в Германия, Гърция, Чехия, Словения наред с много други.
Общо 20 държави — членки на ЕС, са регистрирали повече опожарени площи от средните през 2022 г.
Рискът от горски пожари се разшири до райони, които преди това не са били изложени на риск, и се премести далеч отвъд средиземноморския регион. Това причинява огромни социални, екологични, климатични и икономически загуби в цяла Европа.
През 2023 г. Координационният център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) насочи помощ към Албания, Боливия, Гърция, Канада, Кипър, Тунис и Чили.
Освен това услугата за управление на извънредни ситуации на „Коперник“ изготвя редовно сателитни карти при поискване, за да помогне на националните органи да реагират на горските пожари. През същата година програма „Коперник“ бе задействана 25 пъти за горски пожари в целия свят.
През 2023 г. броят на пожарите и опожарената площ за годината в ЕС бяха над средните.
Как помагаме?
Механизмът за гражданска защита на ЕС координира общоевропейската помощ и гарантира, че всички държави — членки на ЕС, и участващите държави в механизма получават навременна информация по време на кризи и извънредни ситуации. При задействането му от страна на която и да е държава по света механизмът гарантира бързо разполагане на ресурси и персонал, съобразени с нуждите на всяка извънредна ситуация.
В оперативното сърце на механизма е Координационният център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC) на Европейската комисия. Центърът наблюдава рисковете от горски пожари и извънредните ситуации в цяла Европа, подкрепян от националните и европейските служби за мониторинг, като например Европейската информационна система за горските пожари (EFFIS).
В началото на сезона на горските пожари всяка година центърът се свързва с националните органи на държавите — членки на ЕС, и на участващите държави. Целта е да се обменя информация за състоянието на дейностите по превенция, готовност и реагиране и да се поддържат тесни контакти с националните органи през целия сезон на горските пожари.
При спешни случаи всяка държава може да поиска помощ чрез Механизма за гражданска защита на ЕС.
При възникване на пожари от такъв мащаб държавите членки и участващите държави в механизма редовно проявяват солидарност, като изпращат помощ под формата на самолети за гасене на пожари, хеликоптери, противопожарно оборудване и екипи.
Освен това в рамките на механизма може да се съфинансират транспортирането на помощта до засегнатия район, както и оперативните разходи.
Подготовка за сезона на горските пожари през 2024 г.
От 2019 г. насам Механизмът за гражданска защита на ЕС е подсилен с парка на rescEU — европейски резерв, който включва самолети и хеликоптери за гасене на пожари, финансиран на 100 % от ЕС. ЕС съфинансира също така разполагаемостта в режим на готовност на допълнителни способности за гасене на горски пожари от въздуха, за да се преодолеят потенциалните недостатъци при реагирането на пожари.
През сезона на горските пожари през 2024 г. Кипър, Чешката република, Германия, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Португалия и Швеция предоставиха на разположение на другите държави — членки на ЕС, 24 самолета за гасене на пожари и 4 хеликоптера в случай на извънредна ситуация.
В допълнение, във Франция, Гърция, Португалия и Испания са разположени предварително повече от 556 пожарникари от 12 различни държави от Европейски.
Освен това Европейският резерв за гражданска защита се включва с 4 самолета за гасене на пожари, 13 наземни екипа за гасене на пожари и 1 екип от експерти.
В допълнение към реагирането ЕС подкрепя и допълва усилията за превенция и готовност на тези държави, като се концентрира върху области, в които съвместният европейски подход е по-ефективен от отделните национални действия. Тези усилия включват оценки на риска за определяне на рисковете от бедствия в целия ЕС, насърчаване на научните изследвания за повишаване на устойчивостта на бедствия и укрепване на инструментите за ранно предупреждение.
Превенцията, готовността и реагирането вървят ръка за ръка, за да бъдат спасени човешки животи и да се ограничи по-нататъшното разпространение на пожарите. Наличието на опитни специалисти по пожарите, добре обучени пожарникари, технологии и други средства, които са на разположение близо до мястото на действие, са от изключително значение.
Националните и регионалните органи на тези държави управляват дейностите по предотвратяване, готовност и реагиране при пожари, а ЕС може да съфинансира и координира допълнителна подкрепа, когато е необходимо.
Операции през 2023 г.
През 2023 г. Механизмът за гражданска защита на ЕС е бил задействан 10 пъти поради горски пожари:
Горските пожари в Чили
От 2 февруари множество горски пожари предизвикаха опустошение 100 км източно от Сантяго, Чили. Нацията поиска помощ за потушаване на пламъците.
Испания изпрати екип за оценка на горски пожари (FFAT) като част от Европейския резерв за гражданска защита, а Италия предостави на Чили екип за техническа помощ и подкрепа. Португалия и Франция изпратиха пожарникари, за да подпомогнат усилията на държавата за борба с пожарите.
Горските пожари в Канада
През май няколко горски пожара избухнаха в Канада, което накара държавата да поиска помощ, за да се пребори с тях.
На 8 юни 2023 г. Франция изпрати 109 пожарникари в отговор на искането. Два големи пожара с размери 2873 и 26 749 хектара бяха потушени с помощта на екипа.
На 14 юни, следвайки примера ѝ, Португалия прехвърли 30 пожарникари в Канада като част от Европейския резерв за гражданска защита, както и 110 спонтанно реагиращи първи лица. Освен че спасиха малка община, пожарникарите помогнаха за овладяването и потушаването на 2 големи пожара, простиращи се на обща площ от 481 096 и 7918 хектара.
Общо 349 реагиращи първи лица от Франция, Испания и Португалия бяха изпратени, за да помогнат в борбата с горските пожари в Канада.
На 28 и 29 юни трите екипа напуснаха Канада и се завърнаха в базите си.
Горските пожари в Тунис и Италия през юли
В края на юли горски пожари избухнаха в северозападната част на Тунис. Държавата задейства Механизма за гражданска защита на ЕС, вследствие на което бяха изпратени два самолета за гасене на пожари Canadair от резерва rescEU, базирани в Испания. Когато по същото време, на 25 юли, избухнаха горски пожари в Италия, италианските органи отправиха искане за помощ към ЕС. Италия обаче оттегли искането след няколко часа.
Горските пожари в Гърция и Кипър
След избухването на силни горски пожари в Кипър в началото на август 2023 г. Гърция предостави подкрепа за гасене на пожари от въздуха.
По-късно през същия месец самата Гърция бе изправена през сериозни пожари и задейства Механизма за гражданска защита на Съюза. На 20 август 2023 г. държавата изпрати искане за помощ за гасене на пожари както на земята, така и по въздуха.
В отговор на искането в Гърция бяха изпратени няколко способности за реагиране от Европейския резерв за гражданска защита. Полша и България изпратиха 2 противопожарни екипа, комплектувани с превозни средства, Испания изпрати екип за оценка на горски пожари, а Франция прехвърли способности за гасене на пожари от въздуха. В отговор около 660 реагиращи първи лица с 55 автомобила, 12 самолета за гасене на пожари и 1 хеликоптер от ЕС подкрепиха Гърция в потушаването на пламъците.
Горските пожари в Албания
На 1 октомври Албания задейства Механизма за гражданска защита на ЕС и на следващия ден от Гърция бяха изпратени 2 самолета за гасене на пожари Canadair, които са част от ECPP.
Горските пожари в Боливия
Наземни екипи за гасене на пожари от Франция заедно с дрон бяха изпратени на 24 ноември. в Боливия след искане за помощ от боливийските органи.
Последна актуализация: 14/05/2024 г.
Факти и цифри
Горските пожари засягат всички територии на Европейския съюз, от север на юг и от изток на запад
Дейностите по превенция, готовност и реагиране на горски пожари са тясно свързани
При поискване Механизмът за гражданска защита на ЕС помага за координиране на бърза подкрепа при горски пожари
Противопожарният парк на rescEU повишава способността на ЕС за готовност и реагиране при горски пожари
Свързана информация
- Механизъм за гражданска защита на ЕС
- Координационен център за реагиране при извънредни ситуации (ERCC)
- Европейски резерв за гражданска защита
- Европейски системи за ранно предупреждение и оповестяване
- Европейска информационна система за горските пожари (EFFIS)
- Горски пожари в Европа, Близкия изток и Северна Африка през 2021 г.