Co to jest?
Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) stanowi serce Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Koordynuje ono dostarczanie pomocy do krajów dotkniętych klęskami, w tym artykułów pierwszej potrzeby, wiedzy, zespołów ds. ochrony ludności i specjalistycznego sprzętu.
Centrum umożliwia szybkie dostarczanie pomocy i pełni rolę koordynatora działań wszystkich państw członkowskich UE, 10 innych krajów uczestniczących, poszkodowanego kraju oraz ekspertów w dziedzinie ochrony ludności i pomocy humanitarnej.
ERCC działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomoc może otrzymać każdy kraj UE lub spoza UE dotknięty poważną katastrofą, na wniosek władz krajowych lub agencji ONZ.
Dlaczego to takie ważne?
Dobrze skoordynowana na poziomie europejskim reakcja na klęski żywiołowe lub katastrofy spowodowane przez człowieka pomaga unikać sytuacji powielania tych samych działań pomocowych. Pomaga też zapewnić, że pomoc jest dostosowana do potrzeb poszkodowanych.
Aby ułatwić działania krajom współpracującym w ramach tego mechanizmu, Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego umożliwia bezpośredni kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę ludności w kraju potrzebującym pomocy. Ośrodek może również dofinansowywać wysyłanie zespołów i środków ochrony ludności do kraju dotkniętego katastrofą.
EU Civil Protection Mechanism. 106 activations in 2022
A map of the world is shown, different types of crises are pinned on the map.
The EU flag followed by ‘European Union’ is at the right bottom.
Jak pomagamy?
Współpraca w zakresie ochrony ludności i rozwijanie unijnej zdolności reagowania kryzysowego
Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego działa w systemie dyżurów, które w całości pełni należycie wykwalifikowany personel. Całodobowa dostępność umożliwia monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym i natychmiastową reakcję zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Centrum dysponuje rezerwą pomocy udostępnionej wcześniej przez państwa członkowskie UE i kraje uczestniczące, którą można natychmiast wysłać na miejsce katastrofy.
Kraje te mogą zadeklarować dostępność pewnych zasobów w ramach gotowej do wykorzystania puli, dzięki czemu w razie potrzeby da się zareagować szybciej i w bardziej spójny sposób. Wysoką jakość działań mają zapewniać ustalone kryteria jakości i proces certyfikacji.
Centrum może identyfikować potencjalne braki w europejskiej pomocy i proponować, jak je uzupełnić, korzystając ze wsparcia finansowego UE.
W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Komisja może współfinansować koszty operacyjne, w tym koszty transportu. Umożliwia to dostarczenie pomocy do poszkodowanego kraju w ciągu kilku godzin, przy mniejszych nakładach finansowych ze strony krajów oferujących pomoc.
W 2022 roku mechanizm został uruchomiony 106 razy w odpowiedzi na (i) wojnę w Ukrainie; (ii) pożary lasów w Europie; (iii) pandemię COVID-19 w Europie i na świecie; oraz (iv) powodzie w Pakistanie.
Wspólne dostarczanie pomocy do poszkodowanego kraju zwiększa efektywność europejskiej reakcji.
W 2021 roku UE wzmocniła centrum, zwiększając jego możliwości operacyjne, analityczne, a także te w zakresie monitorowania, zarządzania informacjami i komunikacji.
Platforma koordynacji ochrony ludności i pomocy humanitarnej
Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego zapewnia lepszą koordynację działań w zakresie ochrony ludności i pomocy humanitarnej. Umożliwia bezpośredni kontakt z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę ludności i pomoc humanitarną w państwach członkowskich UE, co pozwala na wymianę informacji w czasie rzeczywistym.
Centrum umożliwia także wysłanie zespołów ds. koordynacji lub oceny, złożonych z ekspertów w dziedzinie pomocy humanitarnej i ochrony ludności, w celu przeprowadzenia wspólnej analizy potrzeb.
Poprawa koordynacji reagowania kryzysowego na szczeblu europejskim
Centrum zapewnia koordynację i spójność działań UE na poziomie międzyinstytucjonalnym, koncentrując się na mechanizmach koordynacji z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, Radą i państwami członkowskimi UE.
ERCC pełni także rolę centralnego, całodobowego punktu kontaktowego w przypadkach uruchomienia klauzuli solidarności. Dostarcza również narzędzi do komunikacji kryzysowej i monitorowania poprzez wspólny system łączności i informacji w sytuacjach nadzwyczajnych (CECIS) mający formę aplikacji internetowej z powiadomieniami i ostrzeżeniami, która umożliwia wymianę informacji w czasie rzeczywistym.
Koordynacja działań podczas wojny w Ukrainie
Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, ERCC koordynowało największą jak dotąd operację kryzysową od czasu utworzenia Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. W ramach tej operacji miliony artykułów pierwszej pomocy zostały przekazane przez UE Ukrainie i sąsiadującemu z nią regionowi.
Reagowanie na zanieczyszczenia mórz
UE odgrywa kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych związanych z zanieczyszczeniem mórz. ERCC może szybko uruchomić specjalistyczne wsparcie i środki usuwania skutków wycieku ropy naftowej, udostępniane przez kraje uczestniczące i Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA).
Fakty i liczby
Centrum działa przez całą dobę i może jednocześnie koordynować działania w kilku sytuacjach kryzysowych w różnych strefach czasowych.
Zapewnia lepszą koordynację między instytucjami unijnymi z siedzibą w Brukseli, krajowymi instytucjami w państwach członkowskich UE i innymi partnerami międzynarodowymi.
Od 2001 roku Centrum koordynowało pomoc w ponad 700 przypadkach w związku z uruchomieniem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 r.